دنیای الکترونیک و کامپیوتر
جدیدترین ها و بروز ترین ها در زمینه ی الکترونیک و کامپیوتر و ...

 
تاريخ : جمعه سیزدهم اردیبهشت 1392

نرم افزار KEIL یکی از برترین کامپایلر های مخصوص پردازنده های آرم است که جدیدترین نسخه آن 4.7 توسط تکنو الکترو در دسترس شما قرار گرفته است .

نرم افزار MDK-KEIL یک ابزار بسیار قدرتمند مبتنی بر پروسسور های Cortex-M, Cortex-R4, ARM7 and ARM9 می باشد و در آن ابزار های بسیار زیادی برای راحتی برنامه نویسان زبان سی تعبیه شده که کمک بسیار زیادی برای افزایش سرعت در برنامه نویسی به شما می کند .

ویژگی های نرم افزاری MDK-ARM 4.2 :

  • پشتیبانی کامل از Cortex-M, Cortex-R4, ARM7 و پردازنده های سری ARM9
  •  اضافه شدن پلاگین eclipse
  • پیشرو در برنامه نویسی C , C++ در پردازنده های آرم
  • محیط µVision4 مخصوص برنامه نویسی ، دیباگر (خطایاب) و ابزار شبیه سازیادامه مطلب...
ارسال توسط Admin
 
تاريخ : جمعه سیزدهم اردیبهشت 1392


اگر از زبان بیسیک برای کدنویسی میکروکنترلر های PIC استفاده می کنید برای کامپایل کردن احتمال زیاد با نرم افزار Pic Basic Pro کدهای خود را کامپایل می کنید . شرکت microEngineering Labs مجموعه برنامه های بسیار قدرتمندی در زمینه برنامه نویسی میکروکنترلر های PIC بوجود آورده که اکثر برنامه نویسان جهان به مجموعه نرم افزار های این شرکت روی آورده اند . سایت تکنو الکترو برای راحتی کاربرانش تمامی نرم افزار های مورد نیاز شما در برنامه نویسی میکروکنترلر های PIC را که مربوط به این شرکت می شوند به همراه فعال ساز دائمی قرار داده است .
نکته: علت سنگین بودن این نسخه این است که تمامی نرم افزار های جانبی از جمله PBP, MPLAB, MicroCode Studio, and MicroCode Studio Plus را بصورت یکجا در این نسخه خواهید داشت .
نکته مهم : این نسخه بصورت 15 روزه با قابلیت های نسخه طلایی است اما تکنو الکترو با ترفندی که به شما آموزش می دهد می توانید بصورت نا محدود از آن استفاده کنید .
ادامه در متن کاملادامه مطلب...
ارسال توسط Admin
 
تاريخ : جمعه هشتم بهمن 1389

ویکیپدیا بزرگترین دانشنامه آزاد و آنلاین جهان است. این دانشنامه که امسال ده سال از تاسیس آن می گذرد یکی از مهم ترین منابع اطلاعاتی اینترنت به شمار می آید. هر کسی در هر جایی می تواند صفحات ویکیپدیا را ویرایش کند و صفحات جدید ایجاد کند.


این دانشنامه قوانینی دارد و توسط گروه ناظرین کنترل می شود نا مطالب اشتباه و ویرایش های غلط رخ ندهد. ویکیپدیا به چندین زبان دنیا فعالیت می کند و بخش فارسی آن در سال 2004 به راه افتاد.

از آنجایی که ویکیپدیا یک پروژه مشارکتی است و توسط کاربران خود اداره می شود بهتر است برای توسعه این دانشنامه به زبان فارسی، نحوه کار با آن را یاد بگیریم و اطلاعات اشتباه آن را تصحیح کنید.

 

شاید بپرسید اگر هر کسی بتواند آن را ویرایش کند پس ویکی چطور از خطر نابودی حفظ می شود؟

اصل همین است. به همان نسبت که یک خراب کار می تواند صفحات را ویرایش کند، کاربرانی که خواستار نشر اطلاعات صحیح هستند هم می توانند این کار را انجام دهند. پس مطالب اشتباه به سرعت حذف می شود.

در عین حال ویکی بخشی دارد به نام "تغییرات اخیر" که توسط کاربران ثابت و ناظران رصد می شود و تغییرات نامطلوب توسط آنها حذف می شود.

آموزش کار با ویکیپدیا

تمام تغییراتی که در صفحات اعمال می شود به عنوان پیشینه آن صفحه ذخیره می شود. در واقع اگر یک صفحه 3 بار ویرایش شود، تمام آن ویرایش ها ذخیره شده و به خواننده کمک می کند تا از مطالب اولیه اطلاع پیدا کند.

 

ویکی پدیای فارسی نزدیک به 116000 مقاله دارد و این رقم در برابر تعداد مقالات انگلیسی که نزدیک به 3500000 مقاله است رقم ناچیزی است. مقالات ویکیپدیا در سال 2010 رشد نمایی داشته است و کاربران اینترنت ویکی را به عنوان یکی از بهترین منابع خود برگزیده اند.

 

اصطلاحات ویکیپدیای فارسی را یاد بگیرید

پیوند به بیرون: پیوند به صفحات وب غیر از صفحات ویکی پدیا.

تراگنجانش: آوردن نام صفحه یا الگو میان {{}} که باعث می شود محتوایش در صفحه مقصد نمایش داده شود بی آنکه در آنجا کپی شود.

جستارهای وابسته: فهرست کوچکی از مقاله های دیگر ویکی پدیای فارسی که موضوعشان با موضوع مقاله مورد بازدید ارتباط دارد. این فهرست در پایین صفحات مقاله ها می آید.

زیرعنوان: به تیتر بخش های کوچکتر درون هر مقاله گفته می شود. به خود این بخش ها هم می توان زیرعنوان اطلاق کرد.

سه برگردان: کاربرانی که در مدت ۲۴ ساعت بیش از سه بار مطلبی را در مقاله ای واگردانی کنند شامل تنبیه قطع دسترسی احتمالی از سوی مدیران می شوند. به این حالت، قانون سه برگردان گفته می شود.

فاصله مجازی: نیم فاصله کوچکی که دو واژه یا اجزاء یک واژه را کنار هم قرار می دهد مثل: فاصله میان زیست و شناسی در «زیست شناسی».

صفحه تمرین: جایی است که تازه کاران ورزیده می شوند و پیش کسوت ها آزمایش می کنند.

مدیاویکی: نرم افزار گرداننده ویکی پدیا و پروژه های خواهر آن و همچنین چند پروژه نامرتبط با ویکی مدیا.

واگردانی: به برگرداندن نسخه پیشین یک مقاله گفته می شود.

ویرایش شمار: صفحه شمارنده تعداد ویرایش های انجام شده توسط کاربران ویکی پدیا به این نشانی.

ویکی نویس: به نویسندگان نوشتارهای ویکی پدیا می گویند.

منبع : www.irantrack.comارسال توسط Admin

امروزه بییش ترین سهم تولید تلویزیون به فناوری های ال سی دی و ال ای دی و پلاسما اختصاص یافته است.
در گذشته ای نه چندان دور خرید تلویزیون هایی با اندازه های بزرگ یك رویا برای افراد بود در حالیكه امروزه یك امر عادی است اما هنوز هم برای عموم مردم پس از گذشت چند سال طرز عملكرد و تفاوت های تكنولوژی های پلاسما و ال سی دی نامفهوم و پیچیده میباشد.به خصوص اینكه هنگامیكه برای خرید به فروشگاه مراجعه میكنند با توضیحات متفاوتی از طرف فروشندگان مواجه می‌شوند و نمیتوانند تصمیم درستی را اتخاذ كنند من تصمیم دارم در این مقاله كه برگرفته از سایت CNet و تجربیات این حقیر تاكنون است به بررسی این دو فناوری پرداخته تا شما را با آنها آشنا كنم تا در انتخاب خود گزینش های بهتر و مناسبتری را انجام داده و استفاده بهینه را از این تكنولوژی های روز ببرید.و پس از خرید كمتر به پشیمانی دچار گردید.

معرفی تكنولوژی ها:
پنل تلویزیون های پلاسما و ال سی دی و ال ای دی تقریبا مشابه هستند.
در پنل پلاسما كه فناوری قدیمی تری است هر نقطه ( پیکسلpixel ) روی صفحه بصورت حباب شیشه ای با پوشش فسفر بسیار ریز که با انواعی از گاز پر شده است که از سه سلول به رنگ های اصلی تشکیل شده است که با عبور جریان الکتریکی مناسب با تصویر از هرکدام از این سلول ها، نور متساعد شده از هر رنگ و تداخل آنها با هم رنگ های ترکیبی و اصلی تصویر را تشکیل می‌دهد .
حال آنکه در پنل ال سی دی كه فناوری جدیدتری است هر پیکسل از سه سلول با رنگ های اصلی ولی از جنس کریستال مایع تشکیل شده که پس از عبور جریان هر سلول کریستال متناسب با جریان پلاریزه شده، و تشکیل رنگ های تصویر را می‌دهند ولی بدلیل اینکه این سلول ها نوری از خود ساتع نمی‌کنند با قرار دادن یک صفحه نورانی (LED backlight) پشت پنل تصویر تشکیل می‌گردد.
در ال ای دی ها این منبع نور مجموعه ای از ال ای دی هاست كه گرمایی ساتع نمیكنند. و بهترین تكنولوژی در این زمینه هستند.
در حال حاضر دو نوع LED backlight وجود دارد :
مستقیم كه سازنده روی بخشهای صفحه تصویر كنترل بیشتری برای ایجاد تصویر بهتر دارد و در مركز و پشت صفحه تصویر قرار می‌گیرد و
لبه ای كه LED ها را كنار هم و دور صفحه تصویر زیر قاب تلویزیون قرار داده اند و در داخل پنل آینه ای است كه نور را به صفحه تصویر می تاباند.این فناوری برای تولید تلویزیون های باریكتر به كار میرود كه امروزه در حال تولید این نوع بیشتر میباشند.كه همین ال ای دی ها هستند.

كنتراست(درجه اختلاف میان تاریك‌ترین و روشن‌ترین رنگ) تصویر در ال‌ سی ‌دی‌ ها، ال ای دی و پلاسما:
کیفیت رنگ و و تضاد رنگها در پلاسما خیلی بهتر از ال سی دی می باشد ، دلیل این است که نقاط با رنگ مشکی بدلیل خاموش بودن هر پیکسل بطور کامل سیاه دیده شده و رنگها برجسته تر و شفاف تر دیده میشوند که این پدیده را تصویر با کنتراست بالا جهت برتر شدن جزئیات تصویر می نامند.همچنین رنگهای روشن تر را نیز بهتر نشان میدهد.
اما در
ال سی دی بدلیل وجود صفحه نورانی پشت پنل عبور پرتو های نورانی از لای پیكسل ها در ال سی دی بوجود آوردن تصویر با کنتراست بالا را مشکل كرده زیرا در هر صورت مقداری نور از بین پیکسلها نشت کرده و سیاهی کامل را از بین میبرد . همچنین نشتی نور،خلوص رنگ را نیز تحت تاثیر قرار میدهد اگرچه که در ال سی دی های تولید شده هر روز این نقیصه جبران شده و رو به بهبود است.
در ال ای دی نشت نور تقریبا وجود ندارد كه باعث می‌شود ‌نقاط سیاه را تاریكتر تولید كند كه برای چشم عمیقتر به نظر میرسد و رنگهای روشن و سفید، براق و واضح باقی میمانند.نتیجه اینكه كل تصویر كاملا طبیعی تر به نظر بیننده می‌رسد.
بقیه در ادامه ی مطلب


ادامه مطلب...
ارسال توسط Admin

کتاب الکترونیک تندآموز شبکه کتابی مختصر ولی مفید در زمینه یادگیری سریع اصول شبکه است.
شبکه های کامپیوتری مجموعه ای از کامپیوترهای مستقل متصل به یکدیگرند که با یکدیگر ارتباط داشته و تبادل داده می‌کنند. مستقل بودن کامپیوترها بدین معناست که هر کدام دارای واحدهای کنترلی و پردازشی مجزا بوده و بود و نبود یکی بر دیگری تاثیرگذار نیست.
متصل بودن کامپیوترها یعنی از طریق یک رسانه فیزیکی مانند کابل ، فیبر نوری ، ماهواره‌ها و … به هم وصل می‌باشند. دو شرط فوق شروط لازم برای ایجاد یک شبکه کامپیوتری می‌باشند اما شرط کافی برای تشکیل یک شبکه کامپیوتری داشتن ارتباط و تبادل داده بین کامپیوترهاست.

این کتاب که توسط مریم ناخدا و نیکل آران نوشته است در 26 صفحه و در عین اختصار بسیاری از اصول و مفاهیم اولیه شبکه را با به کار گیری عنصر عکس به خوبی آموزش داده است . ما دانلود این کتاب 600 کیلو بایتی را به آن هایی که قصد شروع فراگیری شبکه را دارند توصیه می کنیم .

دانلود در ادامه ی مطلبادامه مطلب...
ارسال توسط Admin

همانطور که می دانید معادلات دیفرانسیل  یکی از دروس مهم رشته های کامپیوتر به شمار می رود و هم اکنون در بسیاری از دانشگاه ها تدریس می شود . اسلایدی که اکنون برای دانلود آماده کرده ایم را می توانید به عنوان جزوه کمک اموزشی این درس مورد مطالعه قرار دهید . از ویژگی های برجسته این جزوه می توان به ارائه مثال های گوناگون و استفاده از عنصر عکس بهمنظور تفهیم بهتر و هرچه بیشتر مطالب اشاره نمود.

مواردی که در این جزوه مورد بحث و بررسی قرار گرفته است عبارتند از :

 

معادله دیفرانسیل مرتبه اول

·          ماهیت معادلات دیفرانسیل و طبقه بندی آنها

·          دسته منحنی ها و دسته منحنی های متعامد

·          معادله دیفرانسیل مرتبه اول خطی و تبدیل به آن

معادله دیفرانسیل مرتبه دوم

·          معادله دیفرانسیل مرتبه دوم حالت خاص فاقد     

·          معادله دیفرانسیل مرتبه دوم با ضرایب ثابت همگن

·          معادله دیفرانسیل کشی-اویلر

·          معادله دیفرانسیل مرتبه دوم خطی غیر همگن ( تغییر متغیر)

·          روش ضرایب ثابت( ضرایب نامعین)

حل معادله دیفرانسیل به روش سری ها

·          سری توانی

·          نقاط معمولی ومنفرد وجواب های سری معادلات دیفرانسیل

·          نقاط منفرد منظم معادلات دیفرانسیل خطی مرتبه دوم

دانلود در ادامه ی مطلبادامه مطلب...
ارسال توسط Admin

باتری لپ‌تاپ خود را زنده نگه دارید

یکی از بخش‌های مهم لپ‌تاپ، باتری آن است. نکات بسیاری در مورد آن وجود دارد که عمر باتری را زیاد کند. چند مورد آن را در ادامه خواهید خواند. اما قبل از معرفی به انواع آن اشاره می‌کنم. معمول‌ترین ماده که برای باتری مورد استفاده قرار می‌گیرد، باتری یونی Li-ion است. اغلب این باتری‌ها با تعداد سلول (Cell) دسته‌بندی می‌شوند. هر چقدر تعداد سلول بیشتر باشد، عمر باتری، وزن و قیمت آن بیشتر است. معمول‌ترین آن شش سلولی است که به طور معمول عمری بین سه تا 4.5 ساعت دارد. بعد از آن باتری‌های 9 سلولی هستند که عمر باتری را تا شش ساعت افزایش می‌دهند. البته من باتری که 12 سلول دارد دیده‌ام؛ ولی فقط یک بار. حتی روی لپ‌تاپ EliteBook 6930p باتری وجود دارد که تا 24 ساعت دوام می‌آورد!

متن کامل در ادامه ی مطلبادامه مطلب...
ارسال توسط Admin
 
تاريخ : جمعه پنجم شهریور 1389

ElectroBot.ORGتشريح مقدماتي شبكه هاي كابلي و بي سيم
انواع شبكه هاي Wireless از نظر ابعاد
ابزارهاي جان بي در شبكه هاي Wireless
امنيت در شبكه هاي بي سيم
طريقه ارتباط Wireless جهت ارتباط بين USER و ISP
كدام يك بهتر است؟
سيستم هاي Wireless
 انواع استاندارد ۸۰۲,۱۱
فوايد تكنولوژي Wireless
مشكلات استفاد ه از Wireless
مشكلات مربوط به استفاده از امواج راديويي
ارتباطات راديويي
آينده وايرلس
جدول فركانس امواج راديويي جمهوري اسلامي ايران باند UHF و SHF
باندهاي فركانسي Wireless

تاثير وضعيت جغرافيايي و آب و هوا بر شبكه هاي Wireless
شكست امواج الكترومغناطيسي در اتمسفر
تاثير باران بر انتشار امواج 
EM
تاثير مه و برف بر امواج EM
درخشش اتمسفري و تاثير آن بر امواج الكترومغناطيسي
تاثير باد بر شبكه هاي
Wireless

اتلاف در فضاي آزاد

بقیه در ادامه ی مطلبادامه مطلب...
ارسال توسط Admin

دانلود جدید نسخه شبیه ساز الکترونیک Proteus Professional 7.7 SP2

Proteus Professional 7.7 SP2 | 68.16 MB

احتمالا دیگر این نرم افزار آنقدر در ایران معروف شده است که احتیاج به توضیح برای آن نباشد. اما با این حال باز هم یک توضیح مختصری در این باره می دهم. این نرم افزار یکی از ساده ترین و در عین حال قدرتمندتربن نرم افزارهای شبیه ساز الکترونیک است و تقریبا می توان گفت تمام قطعات ، IC ها ، دستگاه های الکترونیک ، ابزار ها و قطعات منطقی و هر چه که فکر آن را بکنید در کتابخانه خود جا داده است. این نرم افزار به طوری به روز است که تقریبا هر 3 یا 4 ماه یک ورژن جدید از خود می دهد و شما را مجبور به دانلود نسخه های جدید می کند.

دانلود در ادامه ی مطلب

ادامه مطلب...
ارسال توسط Admin
 
تاريخ : جمعه بیست و چهارم اردیبهشت 1389

امروز برای شما دوستان عزیز یک گزارش کامل کار آموزی با موضوع ایجاد شبکه های کامپیوتری را آماده کرده ایم. در این گزارش تمام قسمت ها و مراحل ایجاد شبکه و راه اندازی آن توضیح داده شده است. و حتی ساعت دقیق شرکت در مکان کار آموزی و محل کار نیز نوشته شده است. این گزارش می تواند یک راهنمای کامل و بسیار مفید برای افرادی که نمی دانند چطور یک گزارش کار آموزی بنویسند باشد. اگر احتیاج به چنین گزارش کاملی برای کار آموزی خود دارید حتما آن را از ادامه ی مطلب دانلود کنید . . .ادامه مطلب...
ارسال توسط Admin
 
تاريخ : جمعه بیست و چهارم اردیبهشت 1389

همانطور که می دانید security مهمترین دغدغه توصعه شبکه های وایرلس می باشد. طبیعت هوابرد انتشار بی سیم، شبکه شما را در معرض مهاجمان و و حملاتی که می توانند از هر مسیری بر شما انجام پذیرد قرار می دهد. ترافیک WLAN بر فراز امواج رادیویی که دیواره های یک ساختمان قادر به جلوگیری از آن نیستند سفر می کند و در نتیجه مهاجمان و هکر های بالقوه می توانند از خیابان و یا از یک پارکینگ با استفاده از یک آنتن pringle به شبکه شما دست پیدا کنند. با توجه به لزوم استفاده از خطرات استفاده از این شبکه ها با وجود امکانات نهفته در آنها به مدد پیکر بندی صحیح می توان به سطح قابل قبولی از بعد امنیتی دست یافت.

جهت دانلود به ادامه ی مطلب برویدادامه مطلب...
ارسال توسط Admin
 
تاريخ : جمعه بیست و چهارم اردیبهشت 1389


شبکه های عصبی فازی انعطاف پذیر برای شناسایی اثر انگشت

این مقاله  در 12 صفحه می باشد.

شبکه عصبی یک ساختار عظیم موازی، متشکل از تعداد زیادی عناصر پردازش گر است که از طریق وزن ها با هم دیگر در ارتباط هستند. شبکه های عصبی دارای قابلیت پردازش موازی، توانایی یادگیری و  اخذ تصمیم می باشد که به صورت مدل پردازش موازی توسعه یافته بیان می شود.

آنچه در این مقاله می خوانید:

تعریف نرون فازی

نرون فازی ورودی

نرون فازی پیشینه

نرون فازی کمینه

نرون فازی رقابتی

ساختار ابتدایی شبکه عصبی-فازی مورد استفاده :

لایه نخست

لایه دوم

لایه سوم

لایه چهارم

تغییر بهینه سازی شبکه

افزودن طبقه پیشنهادی و طرح شبکه  جدید(5 لایه)

نتایج و جمع بندی

دانلود در ادامه ی مطلبادامه مطلب...
ارسال توسط Admin

امروز برای شما ورژن نخست از مدار ساعت که با زبان C برای CodeVision AVR نوشته شده است را قرار می دهیم. همانطور که در شکل می بینید این ساعت بر روی LCD نمایش داده شده است و متناسب با وقت پیغام عصر بخیر ، صبح بخیر و ... را نیز نمایش می دهد. دارای پنج کلید است که دو تا از آن ها برای تنظیم دقیقه و ثانیه می باشد. که عمل تنظیم بدون از کار افتادن ساعت انجام می شود. با زدن هر کدام از سه کلید دیگر پیغامی که در زیر زمان چاپ می شود تغییر کرده و پس از اینکه دست خود را از روی کلیدها بردارید دوباره پیغام عصر بخیر ، صبح بخیر و ... نمایش داده خواهد شد. این پروژه به مرور زمان پیشرفته تر خواهد شد و در آینده ورژن های کامل تری را برای شما دوستان قرار می دهیم.

در ادامه مطلب می توانید کد آن را همراه فایل Proteus دریافت نمایید.ادامه مطلب...
ارسال توسط Admin
 
تاريخ : جمعه بیست و چهارم اردیبهشت 1389
هر كامپیوتری كه شما امروزه برای خانه یا محل كار خود می خرید دارای یك یا چند رابط USB می باشد كه در پشت آن است. این رابط های USB این اجازه را به شما می دهند كه هر گونه وسیله ای اعم از Mouse یا printer را به راحتی و آسانی به كامپیوتر خود وصل كنید. امروزه تقریبا تمام سخت افزارهایی كه ساخته می شوند USB را دارا می باشند.

امروز برای شما یک مقاله نسبتا کامل در مورد پورت USB آماده کرده ایم که موضوعاتی از قبیل تاریخچه USB ، مزایا ، محدودیت های USB ، ساختار و روش انتقال اطلاعات ، معرفی تراشه FT232BM که مبدل USB به سریال می باشد به همراه دیتاشیت آن و ... به صورت کاملا ساده و خلاصه آورده شده است.

دانلود در ادامه مطلبادامه مطلب...
ارسال توسط Admin
 
تاريخ : چهارشنبه بیست و هشتم بهمن 1388

میکرو کنترلر AVR برای راه اندازی  و شروع  کار با IC نیاز به  کلاک دارد، دراین بخش منابع کلاک را  معرفی  می کنیم .

منابع کلاک شامل :

1. كلاك خارجی

2. اسیلاتورRC کالیبره شده داخلی

3. اسیلاتور RC خارجی

4. اسیلاتور کریستالی فرکانس پایین

5. اسیلاتور کریستالی

6. اسیلاتور تایمر/کانتر

می باشد که در بلوک دیاگرامی به صورت زیر نشان می دهیم و در جای خود هر کدام را توضیح می دهیم .

منابع کلاک آی.وی.آر

انتخاب منبع كلاك بوسیله فیوزبیت های CKSEL بوده و پیش فرض، اسیلاتور ،RC داخلی می باشد.

یاداوری:

اکثر IC های میکرو یک کلاک خارجی هم دارند که این کلاک وظیفه راه اندازی IC  را بر عهده دارد.

کالیبره شده: تنظیم شده

متن کامل در ادامه ی مطلبادامه مطلب...
ارسال توسط Admin
 
تاريخ : یکشنبه هجدهم بهمن 1388
 

hash چیست؟

     يک Hash  که به آن Checksum ، پيام Digest و يا اثرانگشت ، نيز گفته می شود ، فرآيندی است که بصورت رياضی، حجم يک جريان از داده را به يک طول ثابت کاهش می دهد ( معمولا" 128 و يا 160 بيت ) .  عملکرد hash ، مشابه اثرانگشت يک شخص می باشد. اثرانگشت ، پارامتری منحصربفرد به منظور تشخيص هويت افراد بوده و در ادامه با استفاده از آن امکان دستيابی به ساير مشخصات افراد نظير : رنگ چشم ، قد ، جنسيت و ساير موارد دلخواه ، فراهم می گردد . اکثر توابع Hash از لحاظ رمزنگاری دارای عملکردی مشابه توابع رمزنگاری  می باشند . در حقيقت ، برخی توابع hash صرفا" تغييرات اندکی را در توابع رمزنگاری ايجاد نموده اند . اکثر عمليات با دريافت يک بلاک  از داده  شروع و در ادامه با استفاده از يک فرآيند تکرارشونده و بکارگيری يک الگوريتم رمزنگاری ، تغييرات لازم در ارتباط با بيت ها ، اعمال می شود.

متن کامل در ادامه ي مطلبادامه مطلب...
ارسال توسط Admin
 
تاريخ : شنبه دوازدهم دی 1388
در کتاب زیر که در شش فصل تنظیم شده است، مطالب زیر را می آموزید:

فصل اول: ترسيم شماتيک در محيط Capture
شامل: سير تکاملی SPICE /ترسيم مقدماتی/ شبيه سازی يک مدار ساده

فصل دوم: آشنايي با Probe
شامل: بررسی کمی نتايج گرافيکی/ ترسيم توابع رياضی/ اعمال توابع بر روی پاسخ های مدار/ آناليز فوريه

فصل سوم: تحليل گره DC
شامل: معادل تونن / تحليل باياس تقويت کننده ها / باياس مدارات ديودی / پايداری دمايي / بررسی مدل عناصر / منابع وابسته

فصل چهارم: تحليل گذرای مدار
شامل: تحليل مدار در حوزه ی زمان / مدارات مرتبه اول و دوم

فصل پنجم: جاروب DC
شامل: مشخصه های انتقالی / مشخصه های جريان – ولتاژ، توان – جريان و ...

فصل ششم: جاروب AC
شامل: فازورها / پاسخ فرکانسی و پهنای باند / فيلترهای پسيو و اکتيو

مولف: رضا سپاس يار

دانلود فایل PDFارسال توسط Admin
 
تاريخ : شنبه دوازدهم دی 1388
رئوس مطالب:

•   مبانی ++C
•   دستورات ورودی و خروجی
•   تصمیم گیری و تکرار
•   توابع
•   نوع داده های ساخت یافته شامل:
     آرایه ها، رشته ها، ساختارها، یونیون ها، کلاس ها
•   اشاره گرها

مولف: رضا سپاس یار

دانلود فايل PDFارسال توسط Admin
 
تاريخ : شنبه دوازدهم دی 1388
در این مقاله، ضرورت و کاربرد منابع تغذیه‏ی بدون وقفه (UPS) بحث شده است. انواع UPS و نحوه‏ی عملکرد آن‏ها معرفی شده و از نقطه نظر کاربرد با یکدیگر مقایسه شده اند. در انتها یکی از پارامترهای مهم در انتخاب UPS مناسب (نوع شکل موج خروجی) بررسی شده است.

مولف: رضا سپاس یار
دانلود فایل PDF

 ارسال توسط Admin
 
تاريخ : شنبه سی ام آبان 1388

در صنعت امروز بدون سنسورها و سوئيچها هيچ پروسه صنعتي قابل اجرا نيست.در اين مقاله به بررسي يك سري ازمهمترين سنسورها و سوئيچهاي صنعتي ميپردازيم.
 اولين دسته Proximity Switches هستند كه كاربرد وسيعي نيز در صنعت دارند

Image
از انواع اين نوع سوئيچهاي حسگر ميتوان به اين موارد اشاره كرد.
Sonar Proximity Switches:اين دسته حسگرها بر اساس پالسهاي مافوق صوت عمل مي كنند به اين صورت كه با ارسال يك پالس و سپس دريافت پژواك آن از وضعيت يك جسم يا سطح مطلع ميشوند.مزيت اين نوع حسگر اين است كه در محيطهاي صنعتي كثيف يا درون يك مايع يا جامد به خوبي كار ميكند.اين حسگرها ميتوانند در كاربردهاي وسيعي همچون اندازه گيري يك فاصله،تعيين يك سطح،اندازه گيري يك ضخامت و اندازه گيري يك ارتفاع مورد استفاده قرار گيرند

Image

 
 

Image

 

Image


 

Photoelectric Proximity Switches:اين حسگرها نوري هر شي را صرفنظر از جنسش آشكار ميكنند.اين حسگرها ميبايست به گونه اي نصب شوند كه كمتر دچار آلودگي و گرد و خاك شوند.نوع خاصي از اين نوع حسگر نيز هست كه تشخيص رنگ نيز ميدهد.
از كاربردهاي اين نوع حسگر ميتوان به سنجش ارتفاع،عمل شمارش به صورت تك سنسوري(روش انعكاس) و دو سنسوري اشاره كرد.

 Image  Image  


 

Image

Inductive Proximity Switches :اين نوع حسگرها كه بر اساس تغيير جريان القايي در يك سيم پيچ كار مي كنند داراي كاربردهاي گسترده اي مثل تشخيص وضعيت شيرهاي صنعتي،تشخيص قطعات شكسته شده بر روي يك ماشين صنعتي مثل سر مته ها،تشخيص بسته شدن درست درب بسته هاي فلزي و تشخيص ميزان سرعت بر روي محورهاي فلزي گردان.از مشخصه هاي خوب اين حسگرها ميتوان به طول عمر زياد،صحت سوئيچ بالا و پاسخ سريع اشاره كرد.اين سوئيچها فقط بر روي قطعات فلزي كار ميكنند.

 Image  Image  


 

Image

Capacitive Proximity Switches :بر اساس تغييرات عايق بين دو ورقه يك خازن و تغيييرات ظرفيت اين خازن ساخته شده اند. اين حسگرها بر روي هر نوع ماده اعم از جامد،پودر و مايع عمل مي كنند مانند شيشه،سراميك،چوب و غيره .به دليل عدم تماسشان با جسم مورد نظر داراي طول عمر زيادي هستند.از جمله كاربردهاي اين حسگرها ميتوان به كنترل سطح ،كنترل وجود مايع در بسته ها و عمل شمارش اجسام عايق اشاره كرد.

 Image Image   بر گرفته از سايت زيمنسارسال توسط Admin

ميكروكنترلرهاي سري AVR از شركت ATMEL امروزه طرفداران زيادي را پيدا كرده  و يادگيري آن براي هر كسي كه ميخواهد در رشته الكترونيك حرفي براي گفتن داشته باشد امري ضروري شده است.در حال حاضر كتابها و سايتهاي اينترنتي زيادي بر روي اين سري از ميكروكنترلرهاي پر كاربرد ارائه مطلب ميكنند.

يكي از بهترين روشها براي يادگيري ميكروكنترلرهاي AVR استفاده از جذابيت انيميشن است كه مسلما تاثير زيادي روي يادگيري مخاطب دارد.
در اينجا لينك سايتي را به شما معرفي ميكنيم كه بصورت بسيار جالب آموزش نحوه كار يك ميكروكنترلر AVR را به كمك انيميشن ارائه كرده است
لينك اين سايت از اين طريق قابل دسترس است

لينك سايت آموزش دهنده AVR به صورت انيميشن

منبع : namelectronic.irارسال توسط Admin
 
تاريخ : یکشنبه بیست و نهم شهریور 1388

 برای جلوگیری از استفاده غیرمجاز از برنامه ها و یا تكثیرغیرقانونی آنها، اصطلا حا به آنها قفل می زنند. قفل گذاری كلا به دو روش نرم افزاری و سخت افزاری انجام می شود.

قفل‌های سخت افزاری و نرم افزاری برای جلوگیری از استفاده غیرمجاز از برنامه ها و یا تكثیرغیرقانونی آنها، اصطلا حا به آنها قفل می زنند. قفل گذاری كلا به دو روش نرم افزاری و سخت افزاری انجام می شود. قفل سخت افزاری (Hardware lock) چنانچه ازسخت افزارخاصی برای قفل گذاری استفاده شود، به آن قفل سخت افزاری می گوییم. این قفلها بعضی به صورت یك رابط روی پورت پارالل سیستم نصب می شوند كه البته هر دو نوع آن عملكرد مشابه دارند. بخش اصلی قفل، از یك حافظه قابل پاك شدن تشكیل شده كه با توجه به نوع و حجم آن، دارای عملكردی متفاوت می باشد و عمدتا به یكی از دو روش زیر عمل می كند:

الف) روش اول قفل گذاری به این صورت است كه تولید كننده نرم افزار یك یا چند بایت از اطلاعات را در قفل نوشته و برنامه در هنگام اجرا آن را چك می كند. در صورتی كه قفل وجود داشته باشد، برنامه به كار خود ادامه می دهد و اگر قفل وجود نداشته باشد و یا اطلاعات خوانده شده از روی قفل صحیح نباشد، برنامه متوقف شده و با اعلام خطا، از اجرای صحیح، سربازمی زند.این نوع قفل ها دارای ساختاری ساده، حافظه ای در حد چند بایت، و قیمتی ارزان هستند. استفاده از این قفل ها بسیار ساده بوده و نیاز به تخصص خاصی ندارد،فقط كافیست كه نرم افزار ویژه قفل را (كه توسط شركت تولید كننده قفل ارایه شده) اجرا نمود. در ابتدا كه قفل فاقد اطلاعات است، اول یك كلمه دلخواه، به عنوان كلمه عبور درخواست كرده و سپس با توجه به نوع قفل، یك یا چند كلمه اطلاعات را دریافت و در حافظه قفل ثبت كنید. در دفعات بعد می بایست كلمه عبوری كه اولین بار ثبت شده، وارد شود تا بتوان به اطلاعات درونی قفل دسترسی داشت. البته بعد از ورود به برنامه این كلمه قابل تغییر است. در هر صورت، پس از ثبت اطلاعات در قفل، تولید كننده نرم افزار، اطلاعات ثبت شده در یك برنامه چك می كند كه شیوه چك كردن اطلاعات، با توجه به نوع قفل متفاوت است. در بعضی فقط اطلاعات درون قفل چك می شود و در بعضی دیگر، در مرحله اول وجود قفل چك شده و در مرحله بعدی، اطلاعات درون آن چك می شود.

ب) روش دیگر قفل گذاری به این صورت است كه تولید كننده نرم افزار، بخش كوچكی از برنامه را در حافظه قفل قرار می دهد كه در این حالت، چنانچه قفل وجود نداشته باشد برنامه به هیچ وجه، قادر به اجرا و ادامه كار نخواهد بود.

متن کامل در ادامه ی مطلبادامه مطلب...
ارسال توسط Admin
 
تاريخ : یکشنبه بیست و نهم شهریور 1388

 دستیابی به اطلاعات با روش های مطمئن و با سرعت بالا یکی از رموز موفقیت هر سازمان و موسسه است. در سالیان اخیر هزاران پرونده و کاغذ که حاوی اطلاعات با ارزش برای یک سازمان بوده، در کامپیوتر ذخیره شده اند. با تغذیه دریایی از اطلاعات به کامپیوتر، امکان مدیریت الکترونیکی اطلاعات فراهم شده است. کاربران متفاوت در اقصی نقاط جهان قادر به اشتراک اطلاعات بوده و تصویری زیبا از همیاری و همکاری اطلاعاتی را به نمایش می گذارند. شبکه های کامپیوتری در این راستا و جهت نیل به اهداف فوق نقش بسیار مهمی را ایفا می نمایند.

ینترنت که عالی ترین تبلور یک شبکه کامپیوتری در سطح جهان است، امروزه در مقیاس بسیار گسترده ای استفاده شده و ارائه دهندگان اطلاعات، اطلاعات و یا فرآورده های اطلاعاتی خود را در قالب محصولات تولیدی و یا خدمات در اختیار استفاده کنندگان قرار می دهند. وب که عالی ترین سرویس خدماتی اینترنت می باشد کاربران را قادر می سازد که در اقصی نقاط دنیا اقدام به خرید، آموزش و مطالعه نمایند. با استفاده از شبکه، یک کامپیوتر قادر به ارسال و دریافت اطلاعات از کامپیوتر دیگر است. اینترنت نمونه ای عینی از یک شبکه کامپیوتری است. در این شبکه میلیون ها کامپیوتر در اقصی نقاط جهان به یکدیگر متصل شده اند.

اینترنت شبکه ای است مشتمل بر زنجیره ای از شبکه های کوچکتراست. نقش شبکه های کوچک برای ایجاد تصویری با نام اینترنت بسیار حایز اهمیت است.

تصویری که هر کاربر با نگاه کردن به آن گمشده خود را در آن پیدا خواهد کرد. در این بخش به بررسی شبکه های کامپیوتری و جایگاه مهم آنان در زمینه تکنولوژی اطلاعات و مدیریت الکترونیکی اطلاعات خواهیم داشت. شبکه های محلی و شبکه های گسترده تاکنون شبکه های کامپیوتری بر اساس مؤلفه های متفاوتی تقسیم بندی شده اند یکی از این مؤلفه ها حوزه جغرافیایی یک شبکه است. بر همین اساس شبکه ها به دو گروه عمده (LAN (Local area network و (WAN(Wide area network تقسیم می گردند. در شبکه های LAN مجموعه ای از دستگاه های موجود در یک حوزه جغرافیایی محدود، نظیر یک ساختمان به یکدیگر متصل می گردند. در شبکه های WAN تعدادی دستگاه که از یکدیگر کیلومترها فاصله دارند به یکدیگر متصل خواهند شد. مثلاً اگر دو کتابخانه که هر یک در یک ناحیه از شهر بزرگی مستقر می باشند، قصد اشتراک اطلاعات را داشته باشند، می بایست شبکه ای WAN ایجاد و کتابخانه ها را به یکدیگر متصل نمود.

متن کامل در ادامه ی مطلبادامه مطلب...
ارسال توسط Admin
 
تاريخ : یکشنبه بیست و نهم شهریور 1388

مانیتور را می توان مهم ترین جزء یک رایانه به حساب آورد. این بخش از هر رایانه تنها قطعه ای است که مستقیماً با سلامت کاربر سر و کار دارد، البته تا چندین سال قبل این گونه نبود، زیرا در آن زمان رایانه ها خود نیز دارای تشعشعات مضر بودند و مانیتور در آن زمان جزو کم خطرترین قطعه رایانه محسوب می شد اما امروزه همه قطعات استاندارد شده و مضرات و تشعشعات آنها از بین رفته است و تنها مانیتور در این میان باقی مانده است.

یا Liquid crystal Display به دلیل مزایای فراوانی مانند نازک بودن، وضوح بیشتر، مصرف برق کمتر رواج یافته است. LCD ها یا همان کریستال های مایع نخستین بار در سال ۱۹۸۸ توسط گیاه شناس اتریشی (فردریک رینیتز) کشف شد او مشاهده کرد زمانی که یک ماده شبیه کلستریل را ذوب می کند با بالا رفتن حرارت رنگ آن از تیره به سوی روشن شدن پیش می رود و پس از خنک شدن مایع قبل از تبلور نهایی به رنگ آبی روشن تبدیل خواهد شد.

از زمان پیدایش اولین LCD در دنیا تاکنون ۱۹ سال می گذرد. در این گذر زمان LCD ها از نظر تکنولوژی پیشرفت های زیادی داشته اند و به سطح قابل قبولی در بین کاربران رایانه رسیده اند به گونه ای که در سال گذشته میلادی برای نخستین بار در تاریخ تکنولوژی فروش LCD نسبت به رقیب دیرینه اش مانیتورهای CRT پیشی گرفت و توانست آن را پشت سر بگذارد. کریستال های به کار گرفته شده در مانیتورهای LCD نسبت به تغییر دما و فشار واکنش نشان می دهند و جهت گیری مولکول ها در آنها از الگوی خاصی پیروی می کند که در اکثر اوقات منشأ و منبعی خارجی دارد.

متن کامل در ادامه ی مطلب

ادامه مطلب...
ارسال توسط Admin
 
تاريخ : چهارشنبه هجدهم شهریور 1388
با پيشرفت فناوري و  پيدايش تكنيك هاي جديد انتقال اطلاعات در سيستم هاي مبتني بر Wireless، سرعت دسترسي و پهناي باند افزايش يافته و از خطاهاي سيستم كاسته شده است. باكمي جست و جو روي اينترنت ، Access Point هايي خواهيد يافت كه مرزهاي سنتي اين فناوري كه سال ها با سرعت هاي آشناي  11 Mbpsو 54 Mbps و در موارد پيشرفته تر آن 22Mbps و 72 Mbps و يا حتي 108 Mbps كار مي كرده اند را شكسته اند و شاهد پيشرفت هاي بيشتر يعني سرعت 300 Mbps در فناوري بي سيم هستيم. در اين نوشتار فناوري هاي مختلف مبتني بر Wireless بررسي شده  است و در پايان به اين پرسش كه آيا با آمدن شبكه هاي جديد     Wirelessعمر شبكه هاي Wired به پايان رسيده است ، پاسخ داده خواهد شد.
SISO
درانتقال اطلاعات در سيستم هاي بي سيم و از طريق امواج راديويي ، به طور سنتي از يك آنتن در گيرنده و از يك آنتن در فرستنده استفاده مي شود. اين سيستم  به Single Input Single Output يا SISOشهرت دارد. در اين مدل فرستنده و گيرنده (هردو) از يك زنجيره ي RF  (كدكننده و ديكد كننده) استفاده مي کنند. پياده سازي SISO ارزان و ساده است و تقريبا از زمان پيدايش فناوري راديو از آن استفاده مي شده است و از  آن مي توان در راديو و تلويزيون و همچنين فناوري بي سيم شخصي (WI-FI , Bluetooth) استفاده كرد.
 
SIMO
تکنيک چند آنتن در گيرنده ، براي افزايش كارايي انتقال اطلاعات  به وجود آمد. سيستمي كه براي ارسال (انتقال) اطلاعات از يك آنتن و براي دريافت اطلاعات از چندين آنتن استفاده مي کند به SIMO يا Single Imput , Multiple Output مشهور شد. MISO
سيستمي كه از چند آنتن در فرستنده و يك آنتن در گيرنده استفاده مي كند ، MISO يا Multiple Input Single Output نام دارد. اين تكنيك به نام STC (Space Time Coding) معروف است. انتقال اطلاعات در اين سيستم از طريق دو آنتن فرستنده و فاصله ي زماني مشخص انجام مي شود . به بيان ديگر ، اطلاعات توسط دو آنتن در دو زمان متفاوت به شکل مستمر ارسال مي شود.
 
MIMO

 براي افزايش توان عملياتي يك لينك راديويي ، چندين آنتن در هردو قسمت فرستنده و گيرنده قرارداده مي شوند. اين سيستم را MIMO يا Multiple Input Multiple Output مي نامند. در اين تكنيك ، تعداد آنتن هاي دوطرف (فرستنده و گيرنده) يكي است و امكان چند برابركردن Throughput فراهم مي شود. براي مثال ، يك سيستم 2x2 MIMO ، Throughput را دوبرابر خواهد كرد. آنتن ها در هر يك از نقاط انتهايي يك ارتباط ، به منظور كاهش خطا و بهينه کردن سرعت انتقال داده به كار مي روند. MIMO يكي از چندين روش آنتن هاي هوشمند هستند.

متن کامل در ادامه ی مطلب

 
 

ادامه مطلب...
ارسال توسط Admin
 
تاريخ : چهارشنبه هجدهم شهریور 1388
جهت دانلود از لینک زیر استفاده نمایید

[ دريافت فايل ]ارسال توسط Admin
 
تاريخ : چهارشنبه هجدهم شهریور 1388


مرکز خبري InfoWorld طي 30 سال گذشته در جريان اتفاقات فراواني در دنياي فناوري بوده است که اين اتفاقات،‌ از توليد کامپيوترهاي شخصي گرفته تا روي کار آمدن برنامه‌هاي جاسوسي و ويروس‌ها و ابزارهايي نظير گوشي iPhone را شامل مي‌شود. اين مرکز در سيمين سال تولد خود 10 اتفاق بزرگ را در دنياي فناوري، براي يک دهه آينده پيش‌بيني کرده است.اول: پيروزي ابرها
پيش‌بيني اين مرکز بر اين اساس است که طي يک دهه آتي، دنياي IT بر آن خواهد شد تا تمرکز اصلي خود را بر خدمات اينترنتي(Cloud) متمرکز کند. بر اين اساس، حركت به سمت پردازش در ابرها طي پنج سال آينده آغاز خواهد شد. در حال حاضر برخي سرويس‌ها بر اساس اين سياست‌ها عرضه مي‌شوند که از جمله آن‌ها مي‌توان به EC2 شرکت Amazon اشاره کرد. در نهايت ظهور "پردازش ابري" باعث خواهد شد كه نياز به پردازش در شركت ها كاهش يابد.

متن کامل در ادامه ی مطلبادامه مطلب...
ارسال توسط Admin
 
تاريخ : چهارشنبه هجدهم شهریور 1388
يک دايرکتوري (Directory) مجموعهاي ذخيره‌شده از اطلاعات درباره‌ي اشيايي است که به نوعي با يکديگر مرتبطند. يک سرويس دايرکتوري (Directory Service) تمامي‌اطلاعاتي را که براي استفاده و مديريت اين اشيا لازم است، در يک محل متمرکز ذخيره نموده و بدين ترتيب نحوه‌ي يافتن و مديريت اين منابع را تسهيل مي‌بخشد. يک Directory Service زمينه‌اي را فراهم مي‌آورد تا دسترسي به منابع در سطح شبکه به بهترين نحو ممکن سازمان يابد . کاربران و مديران ممکن است که نام دقيق يک شئ مورد نياز را ندانند، اما با دانستن يک يا چند ويژگي از يک شئ و با استفاده از Directory Service مي‌توانند ليستي از اشيا با ويژگي مورد نظر خود را جستجو کنند.
 در اين بخش به معرفي سرويس Active Directory در Windows Server 2003 پرداخته و به صورت مقدماتي با خصوصيات، اشيا موجود و اجزاي آن (فيزيکي و منطقي) آشنا مي‌شويم.
کلمات کليدي: Active Directory، Domain يا دامنه، Tree يا درخت، Forest يا جنگل، Organizational Units  يا واحدهاي سازماني، Domain Controller، و سايت.

 

آشنايي با سرويس دايرکتوري موجود در ويندوز سرور 2003   (Active Directory)

  Active Directory يک سرويس دايرکتوري بوده که در Windows Server 2003 قرار داده شده است. Active Directory شامل يک دايرکتوري بوده که اطلاعات مربوط به شبکه را ذخيره مي‌کند، علاوه بر آن داراي تمامي سرويس‌هايي است که اطلاعات را قابل استفاده کرده و در دسترس قرار مي‌دهد.
Active Directory ويژگي‌هاي زير را ارائه مي‌کند:


. ذخيره‌ي متمرکز داده (Centralized data store)
. مقياس پذيري (Scalability)
. قابليت توسعه (Extensibility)
. قابليت مديريت (Manageability)
. ستفاده و تمرکز بر سيستم نام‌گذاري دامنه (Integration with Domain Name System)
. مديريت تنظيمات سرويس گيرنده  (Client configuration management)
. مديريت بر مبناي سياست (Policy-based administration)
. تکرار اطلاعات (Replication of information)
. شناسايي ايمن و انعطاف پذير (Flexible, secure authentication and authorization)
. برنامه‌ها و زيرساختارهاي مبتني بر دايرکتوري
Directory-enable applications and infrastructures))

. تطبيق با ساير سرويس‌هاي دايرکتوري
(Interoperability with other directory services)

. ترافيک رمزگذاري شده و امضا شده LDAP (Signed and encrypted LDAP traffic)

 

    اشياي موجود در Active Directory

هر داده‌اي که در Active Directory ذخيره مي‌شود، به صورت اشيايي (Objects) متفاوت سازمان مي‌يابد. يک شئ مجموعه مجزايي از صفات است که منابع شبکه را مشخص مي‌کند. صفات (Attributes)، خصوصيات اشياي موجود در يک دايرکتوري را شامل مي‌شود. به عنوان نمونه صفات يک User account (حساب کاربر) مي‌تواند  شامل نام، نام خانوادگي و نام Log on براي آن کاربر باشد. در حالي که صفات يک computer account ممکن است که شامل نام و مشخصات آن شئ باشد.
بعضي از اشيا ، که از آن‌ها به نام Container ياد مي‌شود ، خود دربردارنده اشيايي ديگرند. به عنوان مثال يک domain، خود يکcontainer  است که مي‌تواند شامل اشيايي مانند حساب کاربران و کامپيوترها باشد. در شکل 1 پوشه‌ي کاربران، يکcontainer  بوده که داراي اشياي مربوط به حساب کاربران است.
 

شکل 1 : اشيا و صفات در Active Directory

اجزاي Active Directory

براي ايجاد يک ساختار دايرکتوري، اجزاي زيادي مورد نياز است. اين اجزا به دو دسته‌ي منطقي و فيزيکي تقسيم مي‌شوند.
 

براي دريافت فايل pdf اينجا كليك كنيد.ارسال توسط Admin
چكيده
شناسايي از طريق فركانس راديويي (RFID)‌ ، يك واژه متداول براي فناوري‌هايي است كه از امواج راديويي براي شناسايي خودكار اشياي فيزيكي استفاده مي‌كند. داده شناسايي شده در يك تراشه  كه به يك آنتن متصل است، ذخيره مي‌شود و اين دو با يكديگر تگ  RFID را تشكيل مي‌دهند. داده‌ تگ هنگامي منتشر مي‌شود كه به‌وسيله يك تگ‌خوان  (متحرك‌/‌ثابت)، جهت دريافت اطلاعات مورد بازخواني قرار گيرد. RFID يكي از موثرترين ابزارها در رديابي اقلام در زنجيره تامين محسوب مي‌شود‌، به‌ويژه زماني كه با شبكه جهاني  EPC (سيستم كد الكترونيكي كالا) ارتباط پيدا مي‌كند. RFID در صورت استفاده در مديريت دارايي فيزيكي، مي‌تواند جهت كنترل دسترسي و رديابي تجهيزات متحرك استفاده شود. اطلاعات در تگ ذخيره و با سنسورهاي مناسب در تجهيزات و ماشين‌آلات با ارزش جا داده ‌مي‌شود. از اين فناوري مي‌توان در پايش وضعيت (Condition Monitoring) و پيش‌بيني نقص و خطاي سيستم نيز استفاد كرد.
در اين مقاله تلاش مي‌شود ضمن معرفي اجمالي فناوريRFID‌، كاربردهاي متنوع آن در صنايع مختلف نيز معرفي شود.
 

براي دريافت فايل كامل  اينجا كليك كنيد.ارسال توسط Admin
 
تاريخ : سه شنبه بیست و هفتم مرداد 1388
 

ما می‌توانیم بدون داشتن سورس کد برنامه و یا اطلاعات دقیقی در رابطه با طراحی آن به مراحل طراحی و کد نویسی برنامه پی ببریم و با طریقه انجام محاسبات آن آشنا شویم.

 

 

 

 

 با وجود پیشرفت روز به روز علوم کامپیوتری در ایران بسیاری از این علوم هنوز فراگیر نشده و تعداد بسیار کمی از علاقه‌مندان به علوم کامپیوتری با این علوم آشنایی دارند. یکی از مهمترین علومی که در برنامه نویسی و مهندسی نرم‌افزار از آن استفاده می‌شود و برای برنامه نویسان حرفه ای کاربرد فراوان دارد علم Reverse Engineering 1 است. در واقع برنامه نویسان توسط این علم می‌توانند Bug 2 های موجود در برنامه خود را پیدا کنند و به رفع آنها بپردازند.

علم Cracking 3 شاخه ای از علم Reverse Engineering است. از این رو برای درک معنا و مفهوم علم Cracking باید با Reverse Engineering آشنا شویم. اما برای درک مهندسی معکوس هم باید یک پله عقب تر برویم : تا زمانی که با علم مهندسی نرم‌افزار یا همان برنامه نویسی آشنا نشویم ، متوجه Reverse Engineering هم نخواهیم شد. به همین خاطر تمام کسانی که مایل به یادگیری علم کرک هستند باید تا حدودی با برنامه نویسی و مهندسی نرم‌افزار آشنایی داشته باشند.

برای اینکه بتوانیم یک Cracker 4 حرفه ای باشیم باید معنا و مفاهیم خیلی از علوم پایه ای کامپیوتر را بدانیم. در واقع علم Cracking چندان علم آسانی نیست و مشکلات زیادی در راه یادگیری این علم خواهیم داشت. به عنوان مثال لازم هست بدانیم زبان ماشین چیست، CPU 5 چگونه کار میکند، تا حدودی با برنامه نویسی آشنا باشیم، زبان Assembly 6 را بلد باشیم، ساختار فایل های PE 7 را بشناسیم و... . در واقع پیش نیازهای یادگیری علم Cracking زیاد هستند و اگر شما واقعا دوست دارید تا این علم را یاد بگیرید باید به دنبال خیلی از علوم کامپیوتری بروید و دانسته های خود را در مورد خیلی از مسائل کامپیوتری افزایش دهید.

با وجود اینکه مدت زیادی از شیوع این علم در ایران می‌گذرد اما هنوز آموزش های خوبی برای رواج این علم به زبان فارسی نوشته نشده به همین خاطر بر آن شدیم تا آموزشی را تدوین نماییم و دشواری های راه را برای علاقه مندان تازه کار بر طرف نماییم. ما در این دوره آموزشی سعی داریم تا نیازهای ابتدایی یک تازه کار در دنیای Crack را برای شروع Cracking بر طرف کنیم. بحث های حرفه ای در مورد Cracking نیز در دیگر آموزش های گروه قابل دسترسی هستند.

متن کامل در ادامه ی مطلبادامه مطلب...
ارسال توسط Admin
 
تاريخ : سه شنبه بیست و هفتم مرداد 1388

این مقاله سیستم‌های اطلاعات مدیریت MIS را پوشش می دهد. از آنجا که MIS ترکیبی از سه پدیده سیستم ، اطلاعات و مدیریت می‌باشد

 مقدمه
موضوع این بحث مقاله سیستم اطلاعات مدیریت می باشد سیستم اطلاعت مدیریت به معنی مدیریت برپایه اطلاعات می باشد .


کاربرد سیستم اطلاعاتی رایانه‌محور


همانطور که قبلاً ذکرشد کاربرد سیستم های اطلاعاتی رایانه‌محور امروز درپنج محیط می باشد پردازش داده های حسابداری، سیستم های اطلاعات مدیریت MIS ،سیستم های پشتیبانی تصمیم، اداره مجازی وسیستم های دانش محور. پردازش داده های حسابداری ازاولین کاربردهای رایانه وسیستم های اطلاعاتی بود .چهارکاربرد ذیل زمینه اینفوکراسی رادر جامعه تدارک می بینند :


سیستم های اطلاعات مدیریت MIS

 سیستمی که کنترل وبازسازی اطلاعات رااز دنیای محیطی وعملیات بازرگانی داخل سازمان بعهده دارد، بطریقی که باسازماندهی وانتخاب داده ها اطلاعات لازم را جهت اتخاذ تصمیم، برنامه ریزی وکنترل برای مدیران آماده سازد سیستم اطلاعاتی مدیریت نامیده می شود. مدیران همواره بدنبال اطلاعات هستند واتخاذ تصمیمات آنان براساس داده های مرتبط وبا موضوع تصمیم است. درگذشته منابع اطلاعاتی آنان اتفاقی وغیرمطمئن وبه‌طرق مختلف وگوناگون بوده واطلاعات آنان از طریق مقامات مافوق ویا مرئوسین وسایر پرسنل سازمان تامین می شد. که عدم اطمینان واتکاء به صحت اطلاعات راتشدید می کرد زیرا افراد اطلاعات رابا افزایش ویا کاهش  به مقامات ومسئولین منتقل می کردند. لذااطمینانی ازدرستی آن نبود. تجهیزمدیریت به یک سیستم اطلاعاتی صحیح ومطمئن که توانایی مدیریت رادراتخاذ تصمیم برنامه ریزی وکنترل سازمان یاری دهد دارای یک روند تاریخی است واین سیر تاریخی بامفاهیم دفترداری دوبل که توسط پروز لوکاپاکلیلی (LUCKA PAKELILY) درسال 1494 ارائه شد آغاز گردید.

سیستم های اطلاعات مدیریت تاقرن بیستم با تأنی به حرکت خودادامه دادوشاید علت آن عدم توانایی بشر درحفظ، نگهداری وبازیابی اطلاعات بود. باتوسعه رایانه‌های باظرفیت، سرعت ودقت بالا دراواسط قرن بیستم تکامل وکاربرد مفاهیم سیستمهای اطلاعاتی مدیریت،با روندی دیگر وباسرعت بیشتری توسعه یافت که حاصل آن تغییرات درعملیات وفعالیتها ووظایف سازمانهای تجاری دنیا به شرح زیرشد:


1-مدیریت متمرکز وتکیه برمحورهای تمرکز اطلاعات وبهره گیری ازفن‌آوری پیشرفته.

2-طراحی اطلاعات وارائه گزارشات لازم موردنیاز برای اتخاذ تصمیم مدیریت، برنامه ریزی وکنترل سازمان.

3-طراحی سیستم اطلاعات مدیریت باتکیه برکنترل وسیستم های اطلاعاتی مدیریت کنترل پروژه ها.


نتایج حاصل ازاین مفاهیم، MIS یا سیستمهای اطلاعاتی مدیریت نامیده می شوند. هدف سیستمهای اطلاعاتی مدیریت افزایش روند ارائه واداره اطلاعات وکاهش حدس وگمان درحل مشکلات درسطوح مختلف سازمانی ازطریق سیستمهای بازخوراطلاعات وبازتاب بازیابی اطلاعات درجهت تکامل داده های جدید به سیستم است. MIS شامل سه جزء است: مدیریت، اطلاعات وسیستم.

 MIS  نه تنها مدیران رادرامور استراتژیک حمایت می کند، بلکه درتصمیمات تکراری وروزمره نیز اطلاعات لازم رادراختیار مدیران تاکتیکی قرارمی دهد وآنها راقادر می سازد تابه اطلاعاتی دست یابند که جهت تصمیماتشان کمک موثری باشد. MIS  می تواند تصاویری از مغایرتها وانحرافات از برنامه های تعیین شده رانیز آشکار سازد چنین اطلاعاتی ازطریق تهیه گزارشات مدیریت درقالبها وتصاویر منطقی وقابل تعبیر وتفسیر وتجربه وتحلیل دراختیار مدیریت قرار می گیرد.

 زیرمجموعه های سیستم MIS عبارتند از:

متن کامل در ادامه مطلبادامه مطلب...
ارسال توسط Admin
 
تاريخ : پنجشنبه بیست و دوم مرداد 1388

انتخاب مادربرد ، یكی از تصمیمات مهم در زمان تهیه و یا ارتقاء یك كامپیوتر است .انتخاب فوق ، علاوه بر تاثیر مستقیم بر عملكرد فعلی سیستم ، بیانگر انعطاف سیستم در زمان ارتقاء نیز می باشد . قابلیت های فعلی یك كامپیوتر و پتانسیل های ارتقاء آن در آینده ، جملگی به نوع مادربرد انتخابی بستگی خواهد داشت . امروزه بر روی مادربردها ، پورت های پیشرفته ای نظیر(Fireware(IEEE ۱۳۹۴و یاUSB ۲.۰ و حتی كارت های ( تراشه ) صدای شش كاناله و كنترل هایRAID وجود داشته كه می توان از آنان در زمان ارتقاء سیستم  و بدون نیاز به نصب امكانات جانبی دیگر ، استفاده بعمل آورد.
درزمان انتخاب یك مادربرد همواره سوالات متعددی در ذهن تهیه كننده ( خریدار ) مطرح می گردد: مادربردها چگونه با یكدیگر مقایسه می گردند؟ پارامترها ی سنجش و وزن هر كدام چیست؟ ( پردازنده ها ، نوع تراشه ها ، نحوه ارتباط با دستگاههای ذخیره سازی ). معیار انتخاب یك مادربرد چیست ؟Chip set های یك مادربرد بیانگر چه واقعیت هائی می باشند ؟ امكانات یك مادربرد چه تاثیراتی را در حیات فعلی و آتی سیستم بدنبال خواهد داشت؟میزان كارایی و كیفیت یك سیستم تا چه میزان وابسته به پتانسیل های مادربرد می باشد ؟ موارد فوق ، نمونه سوالاتی است كه  در زمان انتخاب یك مادربرد در ذهن تهیه كنندگان  مطرح می گردد. در این مقاله قصد داریم به برخی از پرسش های متداول در زمینه انتخاب یك مادربرد پاسخ داده و از این رهگذر با ضوابط و معیارهای انتخاب صحیح یك مادربرد بیشتر آشنا شویم .


 

جایگاه مادربرد


مادربرد ، پردازنده و حافظه سه عنصرحیاتی در كامپیوتر بوده كه در زمان انتخاب مادربرد، سرنوشت پردازنده و حافظه نیز بنوعی رقم خواهد خورد.انتخاب مناسب یك مادربرد از جمله تصمیمات مهمی است كه دامنه آن گریبانگیر تجهیزات سخت افزاری دیگر نیز خواهد شد. انتخاب یك مادربرد قدیمی و از رده خارج ( ولو اینكه در حال حاضر پاسخگوی نیازها و خواسته ها باشد ) می تواند زمینه بروز مسائل متعددی در ارتباط با ارتقاء و افزایش توان عملیاتی كامپیوتر در آینده  را بدنبال داشته باشد . فراموش نكنیم ما كامپیوتر را نه بخاطر خود بلكه بخاطر اجرای برنامه ها ( در حال حاضر و آینده )  تهیه می نمائیم.

متن کامل در ادامه مطلبادامه مطلب...
ارسال توسط Admin
 
تاريخ : یکشنبه هجدهم مرداد 1388
سلام دوستان

کامپوننت sdac 4.03 برای دلفی کارای محترم  آماده دانلود است

نظر یادتون نره

دانلود sdac 4.03ارسال توسط Admin
 
تاريخ : جمعه شانزدهم مرداد 1388


یکی از مهمترین پارامترها در نگهداری یک لپتاپ زیر نظر داشتن دمای سیستم است، اکثر لپتاپ‌های موجود دارای مادربوردهای بسیار ظریف و پیشرفته‌ای هستند که بسیار به گرما حساسند، به علت فشرده بودن قطعات در کنار یکدیگر در صورتی که یک قطعه آسیب ببیند امکان آسیب دیدگی قطعات دیگر نیز بسیار محتمل است. از مهمترین عامل‌های آسیب رسان به قطعات داخلی کامپیوتر از جمله مادربورد و کارت گرافیت آن‌بورد لپتاپ‌ها، دمای قطعات داخلی سیستم است که با استفاده از چند سنسور اندازه‌گیری می‌شود، هرکدام از این سنسورها دمای قطعه یا گروهی از قطعات را نشان می‌دهند که با بررسی آن‌ها می‌توانید از سلامت کامپیوتر خود اطلاع حاصل کنید.
سنسورهای قرار گرفته بر روی لپتاپ معمولاً شامل سنسور CPU (در صورت دو هسته‌ای بودن، برای هر هسته یک سنسور در نظر گرفته می‌شود)، سنسور‌های شمال و جنوبی Temp1 و Temp2 که به بیان ساده دمای مادربورد و رم‌های را نشان می‌دهند و سنسور HDD که دمای هارددیسک را نشان می‌دهد. استاندارد در نظر گرفته شده برای دمای قابل قبول در هر لپتاپ با توجه به نوع CPU و معماری مادربورد تعیین می‌شود،‌ مثلاً در مورد پردازنده Intel T9400 ماکزیمم دمای قابل تحمل ۱۰۵ درجه در نظر گرفته شده است و دمای مناسب آن بین ۶۰ تا ۷۰ در نظر گرفته شده است و دمای بیشتر از این نشاندهنده گرم بودن CPU است. سنسورهای Temp1 و ٰTemp2 نشاندهنده دو عضو مهم از مادربورد شما هستند، یکی خود مادربورد یا کارت گرافیک و دیگری رم‌ها، درجه حرارت نشان داده شده توسط این سنسور بسیار مهمتر از درجه حرارت نشان داده شده توسط سنسور CPU است زیرا معمولاً تمرکز سیستم‌های خنک کننده روی CPU است، بنابراین از CPU بسیار مراقبت می‌شود ولی در صورتی که دمای دیگر قطعات لپتاپ بیشتر از حد مجاز شود مکانیزم اختصاصی برای خنک کردن آن قطعه یا کل قطعات وجود ندارد. اینجا دقیقاً همانجایی است که شما باید مراقب باشید! اگر دمای کامپیوتر یا قطعات داخلی لپتاپ شما بیشتر از حد معمول باشد، در ابتدا باید به دنبال یافتن دلیل افزایش گرمای لپتاپ خود باشید و در ادامه باید راهی برای برطرف کردن آن پیدا کنید.

قبل از همه باید راهی برای اطلاع پیدا کردن از مقادیر سنسورهای نام برده پیدا کنید، نرم‌افزار SpeedFan این مقادیر را برای شما فراهم می‌کند، SpeedFan با توجه به نوع مادربورد شما انواع سنسورهای نام برده را شناسایی و مقادیر آن‌ها را برای شما نمایش می‌دهد. این نرم‌افزار علاوه بر نمایش سنسورها امکان تغییر فرکانس CPU و تغییر سرعت فن دستگاه را به منظور خنکسازی بیشتر فراهم می‌کند.

این عکس کوچک شده است برای مشاهده ی سایز اصلی کلیک کنید


توجه داشته باشید که سنسورهای نمایش داده شده با توجه به مادربورد شما ممکن است متفاوت باشد و همینطور قابلیت‌هایی که در اختیار شما قرار می‌گیرد نیز با توجه به سیستم شما برای شما فراهم می‌شود، مثلاً امکان تغییر فرکانس CPU یا تغییر سرعت فن دستگاه بر روی بیشتر مادربوردها در دسترس نیست.

همانطور که در تصویر بالا نشان داده شده است، دمای سیستم، دمای CPU، دمای هارددیسک نشان داده شده است و در سمت دیگر سرعت فن CPU، فن POWER و فن Chassis نشان‌داده شده است و در پایین صفحه فرکانس CPU نشان داده شده است که می‌توانید درصد آن را تغییر دهید. نشان دادن این همه اطلاعات مستلزم کامل بودن سنسورهای قرار گرفته بر روی سیستم شما است ولی در بیشتر لپتاپ‌ها اطلاعاتی به این وسعت در اختیار شما قرار ندارد و اطلاعات موجود به دمای CPU و دمای سیستم خلاصه می‌شود، اندک اطلاعات موجود نیز بسیار می‌تواند مورد استفاده شما قرار گیرد.

بعد از نصب نرم‌افزار، در کنار دماهای نشان داده شده، علامت‌هایی قرار می‌گیرد که نشاندهنده وضعیت موجود است، علامت‌های موجود عبارتند از: تیک: نشان دهنده این است که وضعیت موجود مناسب است، فلش رو به پایین: نشان دهنده روند کاهشی دمای سنسور، فلش رو به بالا: نشان دهنده روند افزایشی دمای سنسور، آتش: این علامت نشان دهنده این موضوع است که دمای سنسور مورد نظر بالا و در وضعیت بحرانی است.

در مورد سنسورهای قرار گرفته روی CPU افزایش و کاهش متناوب دما بسیار عادی است زیرا در صورتی که برنامه‌ای در حال اجرا باشد، از پردازنده درخواست پردازش داده‌های خود را دارد و همزمان با فعالیت CPU دمای آن نیز افزایش پیدا می‌کند و در همین زمان فن CPU به کار می‌افتد و دما را کاهش می‌دهد،‌ بنابراین تغییر دمای CPU چندان موضوع نگران کننده‌ای نیست ولی اگر دمای سنسور CPU شما به مدت زیادی بالا باشد در حالی که هیچ نرم‌افزاری از آن استفاده نمی‌کند باید موضوع را جدی بگیرد و سیستم خنک‌کننده کامپیوتر خود را بررسی کنید تا آسیب ندیده باشد.

همانطور که گفته شد سنسور مهمتر سنسورهایی هستند که دمای سیستم و کارت‌گرافیک را نشان می‌دهند، که معمولا به نام‌های Temp1, Temp0, … و Temp8 نامگذاری می‌شوند. این سنسورها در لپتاپ در مکان‌هایی قرار گرفته‌اند که سیستم خنک‌کننده دسترسی مناسبی به آن‌ها ندارد و در صورت افزابش دما باید با راه‌های دیگری آن‌ها را خنک کرد. همیشه مراقب این سنسورها باشید تا در وضعیت بحرانی قرار نگیرد، در غیر این صورت موضوع را جدی بگیرید و باز برای رفع نقص لپتاپ خود را به تعمیرگاه بفرستید.

روش‌هایی برای تقویت سیستم خنک کننده لپتاپ‌ها وجود دارد که از مهمترین آن‌ها می‌توان به Cool Padها اشاره کرد. Cool Padها قطعاتی هستند که مانند یک تخته در زیر کامپیوتر قرار می‌گیرند و در داخل یا روی آن‌ها چند فن قرار گرفته است تا به خنک کردن لپتاپ کمک کنند.

این عکس کوچک شده است برای مشاهده ی سایز اصلی کلیک کنید


این قطعات با دو یا سه فن در داخل خود، لپتاپ شما را از زیر خنک می‌کنند و معمولاً برق مورد نیاز خود را از طریق کابل USB می‌گیرند، این روش به این قطعات امکان می‌دهد که زمانی که کامپیوتر در حالت Sleep قرار دارد نیز به خنک کردن سیستم بپردازند.


ارسال توسط Admin
 
تاريخ : جمعه شانزدهم مرداد 1388
 

 

کارت هاى هوشمند، یکى از جدیدترین پدیده هاى تکنولوژیکى هستند که در آینده اى نزدیک تاثیرى محسوس بر زندگى انسان مدرن خواهند نهاد.

در حال حاضر حدود ۲۰ میلیون نفر در سراسر جهان از این نوع کارت ها استفاده مى کنند، ولى با این حال هنوز عمومیت نیافته اند و تحلیلگران در مورد کارت هاى هوشمند بیش از حال به آینده چشم دوخته اند.
کارت هوشمند یک کارت معمولی مانند کارت تلفن راه دور ویا کارت عابر بانک می باشد که البته با تفاوتهایی است : در کارتهای هوشمند تراشه سخت افزاری وجود دارد که برخی از اطلاعات در آن درج می شود ، تفاوت عمده کارتهای هوشمند با کارتهای الکترونیکی در امکان ذخیره اطلاعات وخوانی اطلاعات و تغییر در اطلاعات کارت هوشمند است که کارتهای معمولی این امکان را ندارد

کارت الکترونیکی ( کارت عابر بانک)

ساده بگویم شما یک کارت بانکی دارید، داخل این کارت اطلاعاتی نیست بلکه یک کدکلیدی است که معادل یک شمارنده که وقتی وارد سیستم عابر بانک می کنید از شبکه سرور مرکزی اطلاعات شماره شما را دریافت می کند و ارتباطتان با بانک برقرار می شود و شما می توانید عملیات بانکی انجام کنید پس از پایان کار ، کارت شما تغییر نمی کند اماکارت هوشمند به گونه ای دیگر است
یا کارت تلفن هزینه اولیه در تراشه آن درج شده باهر تماس میزانی از آن کم می شود

 کارت هوشمند
ساده بگویم ، کارت هوشمند بنزین شما ،حاوی اطلاعاتی مانند نام ؛ نام خودرو؛ مشخصات پلاک و … و میزان سهمیه بنزین شماست حال شما ست سوختگیری خودرو رو انجام می دهید کارت هوشمند را وارد دستگاه می کند مشخصات شما از کارت خوانده می شود، میزان سوختگیری تاریخ و … در کارت هوشمند درج می شود و اگر کارت شما حامل پول الکترونیکی باشد از کارت شما پول برداشته می شود در این حالت پس از پایان کار اطلاعات جدید در داخل کارت نگهداری می شود و کارت حامل پیامهاست.

کارت بنزین کارت الکترونیکی یا هوشمند :
فکر می کنم با قرایت توضیحات کارشناس مربوطه کارتهای بنزین کارتها هوشمند باشند که یکی از دلایل انتخاب این نوع کارتها به جای کارتهای معمولی الکترونیکی امکان تغییر در ساختار کارت بدون نیاز به تعویض کارت است؛ البته دستکاری کارتها برای افراد غیرمسوول آسانتر است

 مثالی از کارت هوشمند
برای درک راحتر موضوع یک نوع کارت هوشمند به نقل از مجله فوکوس در شماره مربوط به ماه دسامبر ،۲۰۰۴ مس آویم تا با با ارایه یک کارت هوشمند به عنوان نمونه، برخى از قابلیت هاى آن را برشمرده است.
این کارت حاوى ده بخش اصلى است که هر کدام کاربردى خاص دارند و حاوى اطلاعات ویژه اى هستند.

۱- اطلاعات شخصى:
در این بخش نام و نام خانوادگى شخص، شماره پاسپورت، شماره بیمه شخصى، شماره گواهینامه، آدرس، زمان تولد، جنسیت و اطلاعاتى از این قبیل درج مى شود که قسمت اعظم این اطلاعات فقط توسط بخش هاى ادارى ذیربط قابل خواندن است.

۲- مشخصات فردى:
مشخصاتى چون قد، وزن و سایر مولفه هایى که بنا به موقعیت و یا سلیقه شخص قابل تغییر است در این بخش ذخیره خواهند شد. همچنین این قابلیت نیز در نظر گرفته شده است تا اندازه لباس و حتى نوع تغذیه نیز (براى خریدهاى خودکار) در این بخش درج شود.

۳- ایمنى بیومتریک:
ویژگى هاى امنیتى در این بخش ذخیره مى شوند. نه تنها اثر انگشت بلکه سوابق امنیتى و مسایلى نظیر ورود و خروج از کشور در این بخش نوشته و از آن خوانده مى شوند. در اماکنى نظیر فرودگاه ها، کاربرد این قابلیت کارت هاى هوشمند در تامین امنیت و نیز تسهیل در امر نظارت بسیار خوب برآورد مى شود. در موارد خاص، براى امنیت بیشتر مى توان یکى از اطلاعات مندرج در کارت (نظیر اثر انگشت) را با نمونه زنده سنجید.

۴- ابرکلید:
با این ویژگى مى توان بسیارى از امکانات را شخصى کرد. مثلاً یک اتومبیل مى تواند توسط یک کارت خوان ساده و صرفاً با دسترسى به این بخش از کارت، فقط براى صاحب اتومبیل به کار افتد. هم اکنون بسیارى از در منازل و یا کیف ها توسط کارت هایى باز مى شوند که مطمین تر از کلید یا رمز هستند. در بخش کوچکى از یک کارت هوشمند دسته اى از این کارت ها حضور خواهند داشت.

۵- اطلاعات پزشکى:
اطلاعات ضرورى پزشکى بر روى کارت هاى هوشمند قرار خواهند گرفت تا در موارد اورژانس و همچنین عادى پزشکى مورد استفاده قرار گیرند. این امر به ویژه در هنگام بروز سوانح کاربرد بسیار مهمى خواهد یافت چرا که در اغلب این موارد شخص سانحه دیده بیهوش است و دسترسى به سوابق پزشکى و یا بستگان وى مستلزم صرف وقت غیرقابل تامینى خواهد بود. هم اکنون در کره جنوبى کارت هاى پزشکى درمانى به صورت جداگانه مورد استفاده قرار مى گیرند و علاوه بر ثبت و نگهدارى سوابق پزشکى، پرداخت هزینه درمان هم از طریق آنها انجام مى گیرد.

۶- پول الکترونیکى:
کارت هاى اعتبارى، کارت هاى خرید و همچنین پول الکترونیکى همگى برروى یک کارت هوشمند مى توانند جمع شوند تا یک شخص با جیبى خالى از پول و یا کارت هاى رنگارنگ به راحتى به خرید یا سفر برود. همچنین این قابلیت پیش بینى شده است که فعالیت هاى آن لاین اقتصادى دارنده کارت هوشمند نیز در کیوسک هاى مخصوصى به کارت هوشمند منتقل شود.

۷- تراشه:
قلب کارت هوشمند تراشه آن است و وسعتى در حدود ۲۵ میلى متر مربع دارد که از مدارات مجتمعى به همراه یک ماژول حافظه تشکیل شده است. نیروى لازم براى کار کردن این تراشه معمولاً به واسطه یک «میدان القایى» الکترومغناطیسى که کارت خوان آن را مهیا مى کند، تامین خواهد شد. البته در صورتى که کارت ها به صورت «همیشه روشن» مورد نیاز باشند مى توان این نیرو را توسط باترى بسیار کوچک ناخنى تامین کرد.

۸- پخش شخصى:
اگر این امکان به وجود آید که در حجمى کوچک بتوان یک وب سرور کوچک بى سیم را سوار کرد، این همان چیزى است که طراحان کارت هوشمند به آن «حباب دیجیتالى» مى گویند و امیدوارند تا با پیشرفت فناورى بتوانند آن را توسط یک کارت تامین کنند. در این صورت همیشه افراد مى توانند بخش خاصى از اطلاعاتشان را با دیگران به اشتراک بگذارند.

۹- انباره اطلاعات:
این بخش نیز چشم به راه آینده اى است تا فناورى ذخیره اطلاعات بتواند دست کم یک گیگابایت اطلاعات را در حجم کوچکى بر روى یک کارت ذخیره و بازیابى کند. بدین سان هر فرد مى تواند _ به جاى استفاده از حافظه هاى کمکى نظیر حافظه فلش _ به راحتى اطلاعات مورد نظر خود را حمل کند.

۱۰- بلیت الکترونیکى:
هم اکنون در بسیارى از کشورها مسافران به جاى ارایه بلیت براى استفاده از اتوبوس و مترو، کارت هاى مخصوص آنها را در کارت خوان قرار مى دهند و دستگاه از شارژ کارت ایشان مبلغ مورد نظر را کسر مى کند. کارت هاى هوشمند علاوه بر انجام این وظیفه در سایر پایانه هایى که هم اکنون در آنها بلیت ارایه مى شود (نظیر فرودگاه ها) نیز مى توانند به طرز مشابه مفید فایده باشند.
البته با این امکانات در یک کارت هوشمند مشکل بتوان کارت های بنزین ایران را هوشمند دانست البته با توجه به امکان دستکاری و کرک کارتها( شکستن قفل امنیتی) فکرمیکنم از معماری بسته اطلاعات و کارتهای الکترونیکی مانند عابر کارت استفاده شود که تنها حاوی یک کد شماره شناسایی است و بعد تمام اطلاعات از سرور یا همان کامپیوتر مرکز اخذ شود!!ارسال توسط Admin
 
تاريخ : چهارشنبه هفتم مرداد 1388
گوشي تلفن بي سيم را برمي داريم، شماره مشترك موردنظر را مي گيريم، ناگهان صدايي ناآشنا به گوش ما مي رسد، آنوقت است كه مي فهميم ناخواسته به مكالمه تلفني ديگري گوش مي كنيم. گاهي اوقات هم با شيطنت و از سر كنجكاوي گفت وگوي تلفني ديگران را شنود مي كنيم.اين بار جهت تلفن بي سيم خود را تغيير مي دهيم، اين بار بوق ديگري را مي دزديم؛ اصلا يادمان مي رود كه قرار بود با چه كسي صحبت كنيم

دستگاه هاي تلفن بي سيم از اوايل دهه 70 خورشيدي در خانه ايرانيان رخنه كرد و ديري نپاييد كه به دليل راحتي كاربري، فراگير شد و با استقبال خانواده هاي ايراني به ويژه طبقه متوسط شهرنشين روبه رو شد و امروز در انواع و اقسام مختلف در بازار به فروش مي رسد

متن کامل در ادامه مطلبارسال توسط Admin
 
تاريخ : چهارشنبه هفتم مرداد 1388

1-2-3 ملاحظات عمومی


 یافت بیشترین سیگنال ممکنه از محیط اطراف و به کارگیری این سیگنال در ورودی گیرنده ضمن می نیمم کردن قله نویز و تداخل سیگنالها ، هدف آنتن های گیرنده است. مشخصه های خاص آنتن ِ مونیتورینگ بوسیله کاربردهای مخصوص آن به طور وسیعی ، معلوم شده است. هنگام انتخاب یک آنتن مونیتورینگ ، به طور قابل ملاحظه ای، باید به عواملی نظیر خصوصیات سیگنال مطلوب ، پارامترهای مورد نظر مشاهدات ، مشخصه های مکان نصب ( آنتن) و هرگونه تداخلی که ممکن است وجود داشته باشد، توجه شود. برای دریافت بهترین نتایج و حتمی شدن از بابت  انتقال حداکثر توان ماکزیمم، آنتن ها باید یک قطبی شدگی ( پلاریزاسیون) متناظر با پلاریزاسیون جبهه موج سیگنال رسیده ، داشته و همچنین باید تطبیق امپدانس بین خط انتقال و مدارات  ورودی  رسیور(دریافت کننده) را فراهم کنند. پترن های دریافت همه سویه ( البته در جهت مناسب) برای مونیتورینگ عمومی یا برای تعیین طیف فرکانس رادیوئی به طور مفید بهبود یافته اند.در مورد بعضی از مشاهدات ، نظیر مطالعات روی شدت میدان ، مشخصات آنتنی مورد نظر است که1. بدرستی پیش بینی ارتباطی به پاسخ فرکانسی را بکند و 2. تغییر ناپذیر با زمان باشد.یک بخش سیار با آنتن های کالیبره شده (تنظیم یافته) قادر به فراهم کردن اندازه شدت میدان متوسط در منطقه ای داده شده است. چرا که هیچ نوع از آنتن ها همه ویژگی های لازم را برای دریافت مناسب همه نوع سیگنال ندارند. شمار خاصی از آنتن ها عموماً در ایستگاه مونیتورینگ مورد نیاز هستند. توصیف انواع مختلف از آنتن ها برای کاربرد های خاص در پاراگرافهای زیر که به باند فرکانسی تقسیم شده اند آمده است.

متن کامل در ادامه مطلبادامه مطلب...
ارسال توسط Admin
 
تاريخ : چهارشنبه هفتم مرداد 1388

مدیریت زمان امروزه در بسیاری از کشورهای پیشرفته و صنعتی بعنوان یکی از بنیادی ترین اصولی قلمداد میگردد که مدیران را در راستای اهداف استراتژیک خود هدایت مینمایند . یکی از مهمترین عواملی که ذهن محققین را بخود مشغول داشته سفرهای درون شهری و برون شهری اشخاصی است که بواسطه شغل خود میبایست در جلسات مختلفی حضور یابند .طبق آمار غیر رسمی در بسیاری از کشورهای در حال توسعه در حدود 28% از وقت مفید مدیران در سفرهای درون شهری و برون شهری اتلاف میگردد . بدیهی است اینگونه سفر ها علاوه بر اتلاف وقت اتلاف انرژی را نیز بدنبال خواهد داشت و در نتیجه راند مان کاری اینگونه اشخاص در مقایسه با کشورهای صنعتی و پیشرفته کاهش می یابد .

معضل اتلاف وقت اینگونه سفرها تنها گریبان گیر مدیران دولتی و خصوصی نبوده و جامعه گسترده دانش پژوهان را نیز تحت الشعاع قرار داده است. اینک زمان آن فرا رسیده که با بهره گیری از تکنولوژی روز و تجربیات کشورهای پیشرفته این معضل را برطرف نمود و گامی مثبت در راستای مدیریت زمان خود برداشت.

متن کامل در ادامه مطلبادامه مطلب...
ارسال توسط Admin
 
تاريخ : چهارشنبه هفتم مرداد 1388
امروزه در مراكز صنعتي و اداري جهت نظارت بر محيط فيزيكي و نظارت بركار كاركنان يا كـارگران در جـهت كنترل و مديـريت بهـتر و كارآمـد‌تر بـه وفـور از سيستمهاي تـلويزيوني مـداربسته (closed circuit TV)(cctv) استفاده مي‌شود.اين سيستمها به عنوان سيستمهاي كنترل تصويري نيز ناميده مي‌شوند.

گاهي نيز از اين سيستمها با مخفف CCVE (تجهيزات ويدئويي مدار بسته) ياد مي‌شود. در محلهايي مانند بانكها ـ ادارات ـ دانشگاهها ـ كارخانجات ـ فروشگاههاي بزرگ ـ فروشگاههاي فروش اجناس گرانقيمت مانند طلافروشيها ـ در سوپرماركتهاي بزرگ و در كنترل ترافيك خيابانها و چهارراه‌ها اين سيستمها را ميتوان نصب و مورد استفاده قرار داد. استفاده از اين سيستمها در منازل مسكوني رواج چنداني نيافته است ولي با پا به عرصه گذاشتن سيستمهاي تصويري كه قادرند حركت را در محدودة تحت نظارت سيستم تشخيص و اعلام خطر نمايند يا توسط سنسورهاي خاصي تحريك شده و شروع به ضبط فيلم از محل بنمايند انتظار مي‌رود كه استفاده از اين سيستمها در منازل مسكوني نيز گسترش بيايد. به اينگونه سيستمها هم اكنون اصطلاح دزدگير تصويري اطلاق مي‌شود.


اصول كار سيستمهاي CCTV به اين صورت است كه ابتدا تصاوير توسط دوربينهاي مدار بسته دريافت شده و براي نمايش و پخش به مانيتور يا تلويزيون انتقال داده مي‌شود. همچنين براي ضبط و يا تغيير نحوه نمايش روي مانيتور و پخش همزمان تصاوير دوربينها روي مانيتور و كنترل از راه دور دوربينها نيز تجهيزات و امكاناتي وجود دارد. چون تصاوير دريافت شده از اين سيستمها براي بينندگان محدودي مي‌باشد لذا به آنها تلويزيون مدار بسته مي‌گويند بر خلاف تلويزيون عمومي (Broadcast TV) كه جهت پخش تصاوير براي عموم مي‌باشد. با توجه به تنظيماتي كه روي دوربينها و ساير تجهيزات ميتوان انجام داد اين سيستمها در شرايط جوي متفاوت و در روز و شب نيز كارآيي خوبي دارند.
متن کامل در ادامه مطلبادامه مطلب...
ارسال توسط Admin
 
تاريخ : چهارشنبه سی و یکم تیر 1388
شما هم از آن دسته از کاربران اینترنت هستید که ازDial up یا همان سیستم شماره‌گیری استفاده می‌کنید‌، یک مودم معمولی برروی سیستم خود دارید‌، زمان زیادی از وقت شما هر روز باید صرف شماره‌گیری واتصال به اینترنت و قطع وصل‌های متوالی‌شود‌، در زمان استفاده از اینترنت خط تلفن شما مشغول است و هزینه تلفن را هم باید پرداخت کنید‌، مولتی‌مدیا در اینترنت را هم بی‌خیال شده‌اید و در‌آخر این‌که ازسرعت کند حلزونی اینترنت هم کلافه هستید. اما آیا اینترنت پرسرعت را تاکنون تجربه کرده اید؟

اینترنت،‌ Dial up و
برای اتصال به اینترنت با استفاده از خطوط‌تلفن استاندارد (زوج سیم مسی ) در کنار سیستم معروف و آشنای Dial up، روش‌های دیگری هم وجود دارد، مانند استفاده ازمودمهای کابلی‌، شبکه محلی و یا فناوری (DSL(Digital Subscriber Line و بی‌سیم (Wireless). فناوری‌ ADSL یکی از مناسب‌ترین و باصرفه‌ترین راهکارهای دسترسی به اینترنت پر‌سرعت و مقابله با مشکلات سیستم‌های اتصال معمولی Dial up است‌!

فناوریADSL
Asymmetric-DSL یا‌ADSL،‌ ‌یکی از فناوری های رده‌ xDSL است.DSL یاخطوط اشتراک دیجیتالی‌با استفاده از کابلهای تلفن معمولی،‌امکان بهره‌گیری از سرعت بالا را برای اتصال به اینترنت فراهم می‌کند‌DSL .امکانات و روش‌های گوناگونی برای مصارف خانگی فراهم می‌کند که مناسب‌ترین آنها روش خطوط دیجیتال نامتقارن یا‌‌ADSLاست. در این روش با بهره‌گیری از نوعی خاص مدولاسیون، پهنای باند قابل‌استفاده برروی کابل تلفن به باندهای فرکانسی متفاوتی تقسیم و هر سیگنال فرکانسی (صوت ، ارسال و دریافت داده‌های دیجیتالی) در یک باند صورت می‌پذیرد.
بدین‌صورت در هنگام اتصال به اینترنت دیگر خط تلفن برای مکالمات صوتی اشغال نخواهد بود و امکان تبادل صوت و تصویرنیز وجود خواهد داشت .
در‌‌ADSL سرعت ارسال اطلاعات با سرعت دریافت اطلاعات مساوی نخواهد بود، در بالاترین سطح تئوری، امکان دریافت اطلاعات (DownStream) با سرعتی در‌حدود ‌‌8mbps و ارسال داده‌ (UpStream) با سرعتی معادل ‌640‌mbps فراهم می‌شود. دقیقا بدین‌خاطر از‌‌ADSL بانام نامتقارن یاد می‌شود. بصورت عملی یک کاربرخطوط ADSL می‌تواند با سرعتی در‌حدود 2mbps دریافت و‌‌256mbps ارسال اطلاعات برروی اینترنت داشته باشد. در استفاده از اینترنت با فناوری‌ ADSL از‌Dial up وشماره‌گیری و انتظار برای اتصال یا قطع ارتباط خبری نخواهد بود‌و شما بصورت دائمی با مرکز‌‌ISP و در نهایت شبکه اینترنت متصل خواهید بود. با روشن کردن کامپیوتر خود اتصال شما به اینترنت برقرار می‌شود.

مزایای ADSL
اولین دستاورد‌ ADSL بهره‌گیری از خطوط تلفن معمولی و شبکه ارتباطی آماده خواهد بود و در نتیجه نیازی به سیم‌کشی و تجهیزات جدید مخابراتی نیست.
عدم اشغال خط‌تلفن در هنگام اتصال به اینترنت، امکان استفاده از اینترنت پر‌سرعت به نسبت روشهایی مانند‌ Dial up برروی سیستم های خانگی و شرکتهای کوچک که از امکانات پیشرفته‌ای برخوردار نیستند، اتصال دائمی به شبکه اینترنت بدون نیاز به شماره‌گیری و اشغال بودن خط ، هزینه کم در نصب و راه‌اندازی و خرید تجهیزات، کاهش هزینه و عدم نیاز به تجهیزات اضافی برای کاربران خانگی در استفاده از اینترنت و راه اندازی آسان و سریع از دیگر مزایای مهم ADSL است.

معایب خطوط‌ ADSL
در فناوری‌های DSL کیفیت‌و‌سرعت انتقال اطلاعات وابستگی زیادی به مسافت میان کاربر مشترک با مرکز تلفن ارائه خدماتDSL دارد. هرچقدر مشترک از مرکز تلفن مسافت دورتری داشته باشد به همان نسبت از سرعت و کیفیت پایین‌تری برخوردار خواهد بود. در مسافت‌های بالاتر از 5 ‌‌کیلومتر عملا ارائه سرویس اینترنت پر سرعت امکانپذیر نیست.
عدم تقارن سرعت ارسال و دریافت اطلاعات درADSL نیز برای شرکت‌هاو سازمان‌های بزرگ مشکل ساز خواهد شد. ضعیف و فرسوده بودن زیربنای ارتباطی مخابراتی و عمدتا عمر بالای خطوط تلفن که تاثیر مستقیمی برکیفیت و سرعت خدمات‌ADSL خواهند داشت.

تجهیزات ADSL
فارغ از تجهیزات مخابراتی تکنولوژی‌های DSL بطور ساده در یک نگاه می‌توان گفت‌ ADSL از دو دستگاه خاص استفاده می‌کند: یک دستگاه معروف به مودمهای‌ DSL در محل مشترکین و دستگاه DSL Access Multiplexer (DSLAM) در محل شرکت ارائه دهنده خدمات. ADSL مودمهای DSL که با نام ATU-R نیز از آنها یاد‌می‌شود، مسئولیت برقراری اتصال میان کامپیوتر مشترک را با خط‌ DSL برعهده دارند. این نوع از مودمها معمولا با‌ USB و یا پورت اترنت ‌‌10base-T به کامپیوتر کاربر متصل می‌شوند DSLAM . با جدا سازی باندهای فرکانسی 4‌کیلوهرتزی از دیگر پهنای باند برای هر خط اتصالی ADSL امکان ارتباطات کاربران و اتصال به تجهیزات مجتمع پر‌سرعت را برای اینترنت در مراکز ارائه خدمات‌ADSL فراهم می‌کند. فرکانس باند ‌‌‌4kbps نیز به سمت سوئیچ‌های مخابراتی هدایت می‌شود. به هر DSLAM صدها زوج‌سیم متصل می‌شود که درنهایت بسوی یک اتصال اینترنت با پهنای باند خیلی‌زیاد هدایت می‌شوند و تا وقتی این پهنای‌باند‌اشباع نشده است، مشترک می‌تواند به ‌صورت یکنواخت و با سرعت‌بالا از اینترنت استفاده کند. در سمت مشترک، گاهی نیاز است که از یک‌دستگاه فیلتر جداکننده بنام Splitterنیزاستفاده شود تا میان باند‌فرکانسی صدا برای مکالمات تلفن با اطلاعات ‌ت ADSL داخل بوجود نیاید.

نگاهی به اینترنت پر‌سرعت در ایران
از تابستان‌‌83 ‌‌چندین شرکت‌ PAP شروع به ارائه خدمات‌ ADSL در تهران و چند شهربزرگ دیگر نموده‌اند. برای استفاده از اینترنت پرسرعت یا همان خدمات‌‌ADSL ابتدا باید دید کدام شرکت یا ISP خدمات‌‌ADSL را در منطقه مخابراتی‌شما ارائه می‌دهد. همانطور که بیان شد زمانی می‌توان از خدمات‌ ADSL استفاده کرد که فاصله مرکز مخابراتی با مشترک بیش از ‌‌5 ‌‌کیلومتر نباشد . بسیاری از شرکت‌های‌خدمات‌‌ADSL با گرفتن مبلغی بصورت ودیعه مودم DSL و دیگر تجهیزات موردنیاز را بصورت امانی دراختیار مشترک قرارخواهند داد و نیازی به خرید مودم نخواهید داشت. دیگر هزینه‌ای که باید پرداخت شود هزینه حق اشتراک و هزینه مخابراتی است که براساس جدول انواع سرویس‌های ارائه شده (با معیار سرعت ارسال و دریافت اطلاعات) توسط شرکت خدمات‌ ADSL متفاوت خواهد بود.
هزینه‌اینترنت پر‌سرعت براساس مقدار حجم مبادلات اطلاعاتی (download) توسط مشترک در ماه است . هر شرکت خدمات‌ ADSL سقفی را برای حجم‌انتقالی دیتا درنظرخواهد گرفت (در محدوده چند گیگابایت) و در صورت استفاده بیشتر براساس هر گیگابایت، هزینه اضافه‌ای باید پرداخت شود.


ارسال توسط Admin
 
تاريخ : جمعه بیست و ششم تیر 1388

استاد ايراني موسسه فن‌آوري فدرال سوئيس (ETH) و همكارانش موفق به توليد يك ترانزيستور نوري از يك ملكول منفرد شدند كه گامي تازه در مسير تحقق ايده ساخت رايانه‌هاي نوري است.

 در حالي كه با پيشرفت‌هاي روزافزون در دنياي رايانه، ارتباطات اينترنتي و رايانه‌يي هر روز مستلزم زيرساخت‌هاي سخت‌افزاري قويتر براي رسيدن به سرعت و قدرت بيشتر هستند، CPU هاي رايج از ميليون‌ها ترانزيستور تشكيل شده‌اند با مشكلات و محدوديت‌هاي زيادي از جمله افزايش شديد دما مواجه‌اند.

در اين راستا دانشمندان از سالها قبل در پي توليد مدارات مجتمعي هستند که به جاي الکترون برپايه فتون‌هاي نوري كار كنند. ايده‌اي كه نه تنها مشكل ايجاد گرما در CPU ‌ها را بر طرف مي‌كند بلكه نياز فزاينده به افزايش سرعت عملکرد تجهيزات رايانه‌يي را نيز به خوبي پاسخ مي‌دهد.

دكتر وحيد صندوقدار، استاد آزمايشگاه شيمي فيزيك موسسه فن‌آوري فدرال سوئيس در زوريخ در تشريح تحقيقات خود گفت: ما با مقايسه وضعيت كنوني اين فن‌آوري با فن‌آوري هاي الكترونيكي تاحدودي به آمپلي فايرهاي لوله خلا نزديكتر شديم كه حدود 50 برابر قوي تر از مدارهاي پيوسته امروزي هستند.

به همين خاطر است كه دانشمندان گاهي اوقات تلاش كرده اند راه‌هايي را براي توليد مدارهاي پيوسته پيدا كنند كه به جاي الكترون‌ها براساس فوتون‌ها كار مي كنند.

علت آن است كه فوتون‌ها فقط گرماي كمتري نسبت به الكترونها توليد نمي كنند بلكه همچنين مي توانند به ميزان قابل توجهي سرعت‌هاي انتقال ديتا را بالا ببرند.

اين استاد ايراني و تيم وي در خلق ترانزيستور نوري از يك مولكول منفرد از اين واقعيت بهره گرفتند كه انرژي يك مولكول قابل اندازه گيري است: وقتي نور ليزر به مولكولي برخورد مي كند نور جذب مي شود . در نتيجه پرتو ليزري سرد مي شود.

در مقابل امكان آزاد كردن مجدد انرژي جذب شده و شيوه اي هدفمند با پرتو نور ثانويه وجود دارد. اين حالت به اين دليل رخ مي دهد كه پرتو نور وضعيت كوانتومي خود را تغيير مي دهد و در نتيجه پرتو نور تقويت شده و شدت پيدا مي كند.

اين پديده تصاعد تحريك نشده نام دارد كه حدود 90 سال پيش آلبرت انيشتن آن را توصيف كرد و همچنين اساسي را براي شكل گيري اصل ليزر تشكيل مي دهد؛ بنابراين بخش‌هاي قطعه‌اي مانند ترانزيستور جديد تك مولكولي راه را براي ساخت رايانه هاي كوانتومي هموار مي سازد.

صندوقدار مي گويد: هنوز سالهاي بسيار زياد تحقيق لازم است تا بتوان در ترانزيستورها فوتون‌ها را جايگزين الكترون‌ها كرد؛ اما دانشمندان در ميانه اين راه خواهند آموخت كه چطور سيستم‌هاي كوانتومي را در يك مسير هدفدار دستكاري و كنترل كنند تا به روياي ساخت رايانه كوانتومي نزديكتر شوند.

دكتر صندوقدار چند سال پيش نيز با همكاري محققان اين مركز و فيزيكدانان دو موسسه آلماني در راستاي تحقيقات آزمايشگاهي خود در زمينه تغييرات نانوآنتن‌ها موفق به ساخت نخستين سيستم ميكروسكوپي مبتني بر نانوآنتن جهان شد كه مي‌تواند بدون دريافت نور از نمونه، از آن تصويربرداري كند.

اين دانشمند ايراني و همكارانش در موسسه فن‌آوري فدرال سوئيس (ETH) در زوريخ، موسسه Zuse در برلين و دانشگاه Potsdam در آلمان، كار را با سوار كردن يك نانوذره طلا به اندازه 100 نانومتر به نوك يك فيبر شيشه‌يي آغاز كردند. سپس يك نور سفيد نشر شده از يك لامپ گزنون را بر روي نانوذره متمركز كرده و باعث شدند اين نانوآنتن شروع به ارتعاش كند. در نهايت، طول موج ارتعاش و پهناي باند آنتن را همزمان با پيمايش سطح نمونه اندازه‌گيري كرده و توانستند با كشيدن نقشه تغييرات اين كميت‌ها در قسمت‌هاي مختلف نمونه، تصويري از سطح به دست آورند.

به گزارش ايسنا، پروفسور وحيد صندوقدار كه در سال 1345 در تهران متولد شده، تحصيلات متوسطه خود را در دبيرستان سازمان ملي پرورش استعدادهاي درخشان (علامه حلي) و تحصيلات ليسانس خود را در دانشگاه كاليفرنيا در ديويس به پايان برده و پس از طي تحصيلات كارشناسي ارشد و دكتري در دانشگاه «ييل» آمريكا» از سال 2001 به عنوان استاد تمام در آزمايشگاه شيمي فيزيك موسسه فن‌آوري فدرال سوئيس (ETH) فعاليت دارد.ارسال توسط Admin
 
تاريخ : جمعه نوزدهم تیر 1388

توابع API یعنی چی؟

واژه API مخفف شده سه كلمه  Application Programming Interface می باشد که یك رابط نرم افزار است كه در برنامه های دیگر استفاده می گردد. همانند صفحه كلید ماشین حساب كه رابط میان كلید و عدد نمایش داده شده می باشد. یك API رابط نرم افزاری سیستم های عامل می باشدAPI یك سیستم عامل دلیلی بنیادی و اساسی می باشد برای عدم هماهنگی سیستمهای عامل با هم .

apiو ربات و رباتیک و روبوکاپ

برای مثال یك قطعه در یك سیستمی بر پایه مكینتاش نمی تواند در ویندوز اجرا شود (البته بدون وجود شبیه ساز آن) زیرا سیستم عامل مكینتاش و ویندوز API های متفاوتی دارند.

 توابع API ویندوز

توابع API ویندوز توابع داخلی ویندوز هستند که ویژوال بیسیک با عملیاتی می تواند از آنها استفاده کند با استفاده از روتین های API هرکاری که در ویندوز قابل اجرا باشد در ویژوال بیسیک نیز قابل اجرا می گردد. تمام توابع API ویندوز در درون DLL ها قرار دارند. اغلب DLL های ویندوز در دایرکتوری windows یا \windows\system قرار گرفته است فایلهای DLL اکثراً دارای پسوند “dll” یا ”exe” هستند.

DLL های معروف ویندوز عبارتند از :

User32.dll :

این فایل کتابخانه ای حاوی توابعی برای ایجاد و مدیریت رابط کاربر است. توابع موجود در این کتابخانه کاربرد های فراوانی دارند. از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد :

ایجاد پنجره ها و مدیریت آنها

ایجاد و مدیریت اشیا گرافیکی مانند : منوها ، لیست ها و دکمه ها و...

ایجاد و مدیریت دیالوگ ها

مدیریت ابزارهای ورودی کاربر مانند ماوس ، کیبورد و...

انتقال پیام ها بین پنجره های مختلف و مدیریت پروسیجرهای پنجره ها

ایجاد و مدیریت تایمر در ویندوز

مدیریت کلبیپ بورد

و....

apiو ربات و رباتیک و روبوکاپ

 Kernel32.dll:

این کتابخانه و توابع درون آن در حقیقت وظیفه مدیریت و کنترل اشیا و منابع اصلی سیستم عامل از قبیل فایل ها ، حافظه ، Process ها ، Theread ها را بر عهده دارند. در زیر به برخی از وظایف کلیدی توابع موجود در این کتابخانه اشاره شده است...

مدیریت و کنترل دایرکتوری ها ،فایل ها و درایور های سخت افزاری موجود در سیستم ایجاد و مدیریت Process ها و Theread ها

همگام سازی و ارتباط بین Process ها و Theread ها

مدیریت و اختصاص منابع سیستم از قبیل حافظه و سخت افزار های ورودی و خروجی

Debug کردن یک Process

ادامه دارد...ارسال توسط Admin
 
تاريخ : پنجشنبه یازدهم تیر 1388
معرفی زبان c

مقدمه :

زبان C در سال 1970 توسط دنيس ريچي طراحي گرديد. اين زبان تكامل يافته زبان BCPL ميباشد كه طراح آن مارتين ريچاردز است ،و زبان BCPL از زبان B كه طراح آن كن تامپسون مي باشد ، نتيجه شده است . زبان C معمولا" يك زبان مياني ناميده مي شود . اين بدان معني نيست كه آموزش اين زبان مشكل است ، يا قدرت آن از زبان هاي برنامه سازي مثل پاسكال و بيسيك  كمتر است و يا اين كه مشكلاتي مشابه زبان اسمبلي براي برنامه نويس ايجاد مي كند.
علت مياني بودن زبان C اين است كه عناصر زبان هاي سطح بالا را با خصيصه تابعي زبان اسمبلي درهم آميخته است . زبان C همانند ساير زبانهاي مياني با مفاهيم بيت ، بايت و آدرس كه از عناصر ابتدايي ماشين هستند سر و كار دارد . يعني در اين زبان مي توان محتويات بيت ها و بايت ها را تيز تغيير داد .
برنامه هاي نوشته شده به زبان C براحتي از ماشيني به ماشين ديگر قابل انتقال مي باشند . مثلا" برنامه نوشته شده براي كامپيوتر APPL در كامپيوترهاي IBM قابل اجرا است . اين خصيصه را قابل حمل بودن (Portability) زبان مي گويند . كليه زبان هاي برنامه سازي سطح بالا و مياني داراي نوعهاي داده (data types) هستند . هر نوع داده ، مجموعه اي از مقادير را مشخص مي كند كه اعمال خاصي روي آنها قابل انجام است . نوع داده اي كه در اكثر زبانها وجود دارد عبارتند از : اعداد صحيح ، كاراكتري و اعداد اعشاري . C داراي 5 نوع داده اصلي است كه در آن تقريبا" تبديل هر نوع داده به نوع ديگر امكان پذير است . مثلا" در يك عبارت مي توان نوع كاراكتري را با نوع عددي صحيح و يا اعشاري تركيب كرد . همانند زبان هاي ALGOL، PASCAL، و... يك زبان ساخت يافته است . يك زبان برنامه سازي ساخت يافته امكانات زيادي ، از جمله استفاده از چند ساختار حلقه سازي مثل while، do-while،و forو را فراهم مي كند . در اين گونه زبان ها از goto به ندرت استفاده مي شود و نوشتن دستورات برنامه در هر ستوني از خط و در هر جاي فايل امكان پذير بوده ، مثل زبان فرترن مقيد به ستون هاي خاصي نيستند. استفاده از زيربرنامه ها و بلاك ها نيز از خصيصه هاي اين نوع زبان ها هستند .
هر برنامه در زبان C داراي خصيصه هايي است كه بعضي از آنها عبارتند از در زبان C هر دستور برنامه به يك ; ختم مي شود هر دستور ميتواند درچند خط ادامه داشته و يك خط ممكن است شامل چند دستور باشد حداكثر طول يك خط برنامه 254 كاراكتر است براي داشتن توضيحات در برنامه كافي است آنها را دربين /*و *و/ قرار داد
امروزه C در اكثر امور برنامه نويسي مورد استفاده قرار مي گيرد . زيرا اين زبان هم داراي خصيصه " قابل حمل بودن " است و هم داراي كارآيي خوبي مي باشد و سرعت زياد C بر محبوبيت آن افزوده است . مساله قابل حمل بودن ، يك مساله بسيار مهم است زيرا هم موجب صرفه جويي در وقت شده و هم باعث صرفه جويي در هزينه ها مي گردد . زبان C فقط داراي 32 كلمه كليدي است كه 27 كلمه كليدي آن توسط  ريچي (طراح زبان ) معرفي شده و 5 كلمه كليدي ديگر توسط موسسه استاندارد سازي زبان به آن اضافه شده است . اين تعداد در مقايسه با 159 كلمه كليدي كه در زبان بيسيك وجود دارد قابل توجه است .

 

دانلود آموزش زبان C

حجم : 1 Mbارسال توسط Admin

 عمومی

-----------

ادبیات با ضریب ۱  ( شامل کتابهای : برگزیده ی متون فارسی تالیف دکتر جلیل تجلیل و ... زبان و نگارش فارسی تالیف دکتر حسن گیوی  : انتشارات سمت - زبان و ادبیات فارسی تالیف باقر غلامی کلیشمی)

معارف اسلامی با ضریب ۱  ( شامل کتابهای  : معارف اسلامی ۱   تالیف محمد سعیدی مهر و امیر دیوانی : انتشارات نهاد رهبری - معارف اسلامی ۲ : انتشارات سمت)

زبان با ضریب ۱ ( انگلیسی عمومی برای دانشجویان  نوشته ی دکتر محمد حسن تحریریان ٬ غلامرضا زارعی و...  انتشارات چهارباغ - انگلیسی برای دانشجویان فنی مهندسی  نوشته ی دکتر پرویز بیدهری ٬ دکتر محمد فلاحی و ...انتشارات سمت )البته تسلط به کتابهای دبیرستان و پیش دانشگاهی لازم به نظر می رسد .

 

 تخصصی

-------------

 

الکترونیک  با ضریب ۴  ( شامل کتابهای : الکتر ونیک ۱ و ۲  تالیف  دکتر سعید میر عشقی )

ریاضی با ضریب ۳ (شامل درس های ریاضی عمومی و کاربردی  و شامل کتابهای  مختلفی می شه که همه اشون از نظر محتوا یکی هستن و فقط طرز بیان فرق می کنه)

تحلیل مدار های الکتریکی با ضریب ۳ ( شامل درس های مدار ۱ و ۲ و کتابهای :تحلیل مندسی مدار ویلیام هیت - نظریه ی اساسی مدار  دکتر جبه دار  جلد ۱ و ۲ )

مدار های منطقی با ضریب ۳

فیزیک مغناطیس با ضریب ۲  (شامل کتاب فیزیک مغناطیس هالیدی)

ماشین های الکتریکی با ضریب ۲ (کتابهای  ماشین های الکتریکی ٬ چاپمن  ترجمه ی دکتر دهقانی - ماشین های الکتریکی  ٬ پی سی سن  ترجمه ی دکتر عابدی - ماشین های الکتریکی  ترجمه ی دکتر حمید لسانی)

 ارسال توسط Admin
 
تاريخ : جمعه پنجم تیر 1388

این روز ها مد شده برای ارتباط با کامپیوتر سراغ پورت های قدیمی نمی رن و علاقه مندان به پورت USB هم زیاد شدن
این پورت هم بر خلاف بقیه دردسر زیادی نیاز به درایور داره و ... برای همین کار کردن باهاش راحت نیست ولی برنامه های آماده هم برای این کار زیاد شده این هم یکی از اونهاست که تقریبا همه کارهای شما رو راه می ندازه عملی هم هست خودم هم تست کردم اون رو

منبع اصلی این مقاله اینجاست

http://www.cesko.host.sk/IgorPlugUSB/IgorPlug-USB (AVR)_eng.htm

ولی چون قبلا مجانی بود معمولا من آدرس می دادم برن دانلود کنن ولی اینم بنده خدا پولی شده :D
برای همین من فایل هایی که قبلا دانلود کرده بودم رو گذاشتم برای دانلود

ضمیمه اندازه
Avr Usb To Rs232.zip 3.47 مگابایت


ارسال توسط Admin
 
تاريخ : جمعه پنجم تیر 1388

با یه کیبورد 4*4 و یه LCD 2*16 و یه ATmega 8 یک دفترچه تلفن با قابلیت جستجو درست کنید . بهمراه فلوچارت و توضیح کامل برنامه و تست مدار در PROTEUS 6.9توضیحات برنامه و اصل برنامه بهمراه فایل HEX و شماتیک مدار و فایل شبیه سازی در PROTEUS و فلوچارتهای برنامه را با حجم فقط 470 KB بگیرید .

ضمیمه اندازه
NoteBook_TEL_ANT.zip 470.41 کیلوبایت


ارسال توسط Admin
 
تاريخ : جمعه پنجم تیر 1388

لیست برنامه ها :

1 - نمایش بزرگرترین عدد از بین N عدد ورودی . 2 - نمایش میانگین اعداد از بین N عدد ورودی . 3 - نمایش اعداد زوج بین A و B . 4 - تست عدد برای اول بودن آن .
5 - نمایش اعداد از رشته فیبونانچی . 6 - نمایش معادل باینری عدد . 7 - نمایش جمع اعداد رقم . 8 - معکوس کردن مکان ارقام . 9 - بازی با اعداد . خیلی جالبه

فقط با یه ATmega32 ویه کیبورد 3*4 و یک LCD 16*2 همراه با محیطی کابرپسند و ساده و شبیه سازی مدار در
PROTEUS


برنامه و توضیحات آن و چگونگی کار با مداربهمراه فایل شبیه سازی در PROTEUSرا با حجم فقط 259 KB دریافت کنید .


با تشکر

ضمیمه اندازه
9IN1__ANT.zip 258.52 کیلوبایت


ارسال توسط Admin
 
تاريخ : چهارشنبه بیست و هفتم خرداد 1388
جليغه ضد گلوله، برف پاك كن شيشه خودرو و پرينتر ليزري همگي اختراعات زنان ميباشند.

-موز پر مصرف ترين ميوه كشور امريكا ميباشد.

-درتمام انسانهاي كره زمين 99.9 % شباهت ژنتيكي وجود دارد.

-98.5 % از ژنهاي انسان و شامپانزه يكسان ميباشند.

- قلب انسان بطور متوسط 100 هزار بار در سال ميتپد.

- لئوناردو داوينچي مخترع قيچي ميباشد.

-سطح شهر مكزيك سالانه 25 سانتي متر نشست ميكند.

-50 %جمعيت جهان هيچگاه در طول حيات خود از تلفن استفاده نكرده اند.

-در هر 5 ثانيه يك كامپيوتر در سطح جهان به ويروس آلوده ميگردد.

- ظروف پلاستيكي 50 هزار سال طول ميكشد تا در طبيعت شروع به تجزيه شدن كنند.

-اغلب مارها داراي 6 رديف دندان ميباشند.

-90% سم مارها از پروتئين تشكيل يافته است.

-هرگاه جمعيت كره زمين به 100 نفر كاهش يابد، 50 % پول جهان در دست 6 نفر قرار خواهد گرفت.

-موشهاي صحرايي سالانه 1/3 منابع و ذخاير غذايي جهان را نابود ميسازند.

-2/3 آدم رباييهاي جهان در كلمبيا به وقوع مي پيوندد.

- 2/3 اعدامهاي جهان در كشور چين بوقوع مي پيوندد.

-سرود اصلي كشور يونان متشكل از 158 بيت ميباشد.

-تمساح ها قادرند آرواره هاي خود را با نيروي 1300 كيلو گرم ببندند.

-يك گاو بطور متوسط سالانه 2 هزار و 300 گالن شير توليد ميكند.

-خورشيد از لحاظ وزن از 70% هيدروژن،28% هليوم،1.5% كربن+نيتروژن+اكسيژن و 0.5% عناصر ديگر تشكيل شده است.

-سگهاي شهري بطور متوسط 3 سال بيشتر از سگهاي روستايي عمر ميكنند.

-در امريكا سالانه 15 نفر بر اثر گاز گرفتگي توسط سگها جان خود را از دست ميدهند.

-70% فقراي جهان را زنان تشكيل ميدهند.

-نور خورشيد 8.5 دقيقه طول ميكشد تا به زمين برسد.

-خودروسازي بزرگترين صنعت در جهان ميباشد.

-در هر 2 هفته يك زبان در جهان منقرض ميگردد.

-ون گوگ در طول حيات خود تنها يكي از نقاشيهاي خود را بفروش رساند.

-گربه هاي خانگي 70% وقت خود را در خواب سپري ميكنند.

-پلنگها قادرند تا ارتفاع 5 متري به بالا بپرند.

-سم مارهاي قهوه اي استراليا تا حدي مهلك ميباشد كه 0.002 گرم از سم اين مارها ميتواند يك انسان را بكشد.

-اختراع پيچ گوشتي پيش از پيچ صورت گرفت


ارسال توسط Admin
درحالي كه هم اكنون دستگاه‌هايي براي مسدود كردن آنتن‌دهي تلفن همراه و يا ارسال و دريافت فايل توسط فناوري بلوتوث در اماكني خاص همچون سالن‌هاي همايش ساخته و به كار گرفته شده است، شنيده مي‌شود به سفارش يك نهاد دولتي، محققان ايراني در اين بخش پا را فراتر گذاشته و به دنبال به كارگيري دستگاهي براي مشخص كردن هويت ارسال‌كننده فايل‌هاي بولوتوثي هستند.به گزارش خبرنگار «آينده» شنيده مي‌شود از چندي پيش پروژه‌اي با بودجه‌اي بالغ بر چند ميليارد ريال در بخش تحقيقات و توسعه بزرگترين اپراتور تلفن همراه كشور آغاز شده است كه هدف از آن ساخت و بكارگيري فناوري‌اي به منظور شناسايي هويت ارسال‌كننده بلوتوث است.

اين پروژه كه شنيده مي‌شود هم اكنون در مراحل نهايي و آزمايشي خود قرار دارد، در قالب دستگاه‌هاي بسيار كوچكي در نقاط پر رفت و آمد همچون ايستگاه‌هاي مترو، اماكن عمومي، پارك‌ها و فضاي سبز و نيز تقاطع‌هاي پرترافيك نصب شده و با انتشار فركانس‌هاي مورد استفاده توسط دستگاه‌هايي كه قابليت دريافت و ارسال بولوتوث را دارند، شناسايي مي‌شود.

گفته مي‌شود در بيش از 60 درصد از فركانس‌هاي ارسالي اين دستگاه‌ها عموما از اسامي مونث استفاده مي‌شود تا به اين وسيله گيرنده اين فركانس‌ها به ارسال فايل‌هاي بلوتوثي ترغيب شود.
پس از ارسال فايل توسط مخاطب و دريافت آن توسط اين سيستم، بلافاصله شماره سريال گوشي يعني IMEI گوشي شناسايي شده و به دنبال مشخص شدن شماره IMEI گوشي فرستنده، با توجه به اطلاعات موجود در بانك‌هاي اطلاعاتي اپراتورها، شماره خط استفاده‌كننده از آن گوشي شناسايي و به دنبال آن هويت فرد ارسال‌كننده فايل بلوتوثي مشخص مي‌شود.

از اين دستگاه به عنوان استراق سمع بلوتوثي هم ياد مي‌شود.

گفته مي‌شود جلوگيري از انتشار فيلم‌هاي خصوصي، مستهجن و گاه فيلم‌هاي تخريبي سياسي باعث شده تا مسوولان به ساخت و به كارگيري چنين تكنولوژي‌اي رو آورده تا بتوانند با آثار مخرب اين فناوري مقابله كنند. اما اين كه آيا اين كار نقض حريم خصوصي افراد قلمداد شود يا خير، سوالي است كه كارشناسان بايد پاسخگوي آن باشند.ارسال توسط Admin
 
تاريخ : سه شنبه هشتم اردیبهشت 1388

دنیای رو به جلوی امروزه ما را وادار نموده است که همواره و در همه جا به اطلاعات و منابع مهم مورد نیازمان ، دسترسی داشته باشیم  و بالطبع، مظهر این دسترسی به منابع اطلاعاتی که همانا کامپیوتر ها باشند نیز  میبایست همواره در دسترس باشد از اینجاست که یکی از مظاهر تکنولوژی مدرن ، یعنی لپ تاپ ها ظهور میکنند. شاید بعنوان یک بیننده در هنگام مواجهه با خرید این دستگاه ، تنها فاکتور مهم در حهت خرید آن را قیمت دستگاه بدانید ولی در مقام خریدار اوضاع کاملا تفاوت میکند. در این مقاله سعی دارم با معرفی ویژگی های یک محصول برتر به معرفی بهترین های حال حاضر ایران در رده های مختلف کاربردی و قیمتی بپردازم.

Laptop Guide

شاید در دنیای دیجیتال هیچ محصولی تا به این اندازه دارای تنوع و بازاری کاملا متنوع و در عین حال تشنه نباشد که در دنیای لپ تاپ ها جریان دارد.(البته در خارج از مرزهای ایران این مساله در مورد کامپیوترهای Desktop معمولی نیز کاملا مصداق دارد چون بعنوان مثال در آنجا خریدار بدنبال فلان CPU یا فلان Main نمی گردد بلکه یکراست به بازار رفته یک کامپیوتر سونی ، دل ، اچ پی و... را خریده و به خانه می آورد و بی دغدغه دردسرهای سخت افزاری، خریدی آسان و در عین حال مطمئن را انجام میدهد)

بقیه در ادامه مطلبادامه مطلب...
ارسال توسط Admin

عکس